To je to što me zanima!

Odvjetnici nisu dužni jamčiti da će posao obaviti kako treba?

Odšteta za loš posao: Odvjetnici ipak moraju uplaćivati osiguranje na minimalnu svotu od 800.000 kuna koje isplaćuje odštetu onome koga je radom oštetio
Vidi originalni članak

Kad kupite nešto u prodavaonici, dobit ćete jamstvo. Jednako je i kad platite majstoru. I on mora jamčiti da je posao koji ste platili napravio kvalitetno. Ali odvjetnici su, čini se, posebna sorta. Osim što neki od njih rado građanima u ovrsi naplaćuju nepostojeće troškove, odvjetnici nisu dužni onome tko ih plaća jamčiti da će posao napraviti kako treba, iako njihovi troškovi mogu biti astronomski. To su nam potvrdili u Hrvatskoj odvjetničkoj komori i dodali da nezadovoljni građani njima mogu poslati pritužbu. Šteta zbog lošeg odvjetnika može biti velika pa se nameće pitanje tko će platiti odštetu onome tko je zbog odvjetničke pogreške izgubio sudski spor? - Prema Zakonu o odvjetništvu, propisano je da se svi odvjetnici moraju osigurati od odgovornosti za štetu koju bi mogli počiniti trećima u obavljanju odvjetničke dužnosti. 

Samo tržište tjera odvjetnike da rade što bolje i budu odgovorni prema svojim klijentima

Eventualnu štetu koju trpe iz rada odvjetnika mogu prijaviti osiguravajućem društvu kod kojeg je odvjetnik osiguran. Svaki odvjetnik mora biti osiguran na minimalnu svotu od 800.000 kuna po svakom štetnom događaju. Ako šteta prelazi 800.000 kuna, za razliku odvjetnik odgovara svojom cjelokupnom imovinom. - Odvjetnička društva osnovana kao d.o.o. moraju biti osigurana na minimalnu svotu od devet milijuna kuna - kažu u Hrvatskoj odvjetničkoj komori (HOK). Odvjetnica Dijana Kladar opisala nam je primjer kad se odšteta može dobiti: Odvjetnik koji nije u zakonskom roku podnio tužbu, odgovoran je ako stranka zbog toga izgubi spor, ali samo u slučaju ako bi spor dobila da je tužbu podnio u roku. Pravo na odštetu odlazi u zastaru nakon tri godine, pa pazite na rokove. Računa se od datuma kad ste saznali za štetu, odnosno da je odvjetnik za to kriv. Odšteta se može tražiti mirnim putem, a ako to ne pomogne, sudskim.

I za njih vrijedi zakon o zaštiti potrošača

  • Napišite prigovor odvjetniku: Na odvjetnike se također odnose odredbe Zakona o zaštiti potrošača. Svaki odvjetnik mora u uredu imati upozorenje da stranka može staviti pisani prigovor na njegov nekvalitetan rad.
  • HOK utvrđuje odgovornost: Odvjetnik na pritužbu mora odgovoriti u roku od 15 dana. Građani mogu pritužbu poslati i Hrvatskoj odvjetničkoj komori, čija će disciplinska tijela utvrditi odgovornost odvjetnika. 
  • Dužan je vratiti cjelokupan spis: Odvjetniku se po zakonu može opozvati punomoć za zastupanje u svako doba i bez navođenja razloga. Odvjetnik je tada na zahtjev stranke dužan predati cjelokupan spis, kao i sve isprave.
Idi na 24sata

Komentari 6

  • automart 31.05.2018.

    Je li odvjetnička komora oaza za kriminalne radnje pojedinih odvjetnika? Priloženo, i za odvjetničku komoru sramotno, pravomoćno rješenje, odnosno presuda, za grubo kršenje zakona o odvjetništvu ili težih povreda statuta odvjetničke komore, odvjetničkog kodeksa, odvjetničke etike i..., a kako je to vidljivo iz rješenja, i recidivistu već kažnjavanom za ista ili slična djela Ranku Brataniću odvjetniku iz Zagreba, neizbježno navodi na zaključak kako disciplinski sud odvjetničke komore prelazi preko kriminalnih radnji odvjetnika i štiti ih od posljedica i kazni zakonom predviđenih za počinjenje istih. Zašto? Postoji li vrlo bliska suradnja djelatnika te institucije i odvjetnika protiv kojih se podnose prijave? Nije teško doći to takvog zaključka čitajući predmetno rješenje a uzimajući u obzir i period o četiri i pol godine koliko je trajao postupak i to uz jednu požurnicu i četiri pismene intervencije predsjedniku odvjetničke komore. Dakle, nakon četiri i pol godine „rada“ disciplinskog suda odvjetničke komore, odvjetnik Ranko Bratanić „kažnjen“ je rješenjem u kojem su objedinjene prijave triju u predmetima nevezanih stranaka. Odnosno tri podignute optužnice objedinjene u jednoj raspravi. Imajući u vidu činjenicu da je odvjetnik Ranko Bratanić već kažnjavan od strane iste institucije, nije teško shvatiti zašto se istim rješenjem objedinjuju tri optužnice predmetno nevezanih stranaka ovog odvjetnika... Nastavak teksta dostupan na upit. R. Marin Zagreb 09/193 77 40

  • kokaza5 02.08.2015.

    Poznato je kakvi su naši odvjetnici al neću pisati da me ne ispoštuju.

  • ivič 09.09.2014.

    pogotovo kod rastave braka.prometnih tu se lako i nabrzinu zgrabi lova

Komentiraj...
Vidi sve komentare