To je to što me zanima!

Naslijedila novac od oca, a već ga 10 godina ne može podići

Maćeha je lagala da nema drugih nasljednika. Sud je presudio u korist kćeri i sad banka čeka odluku Fine o isplati, Fina čeka odluku suda, a nasljednica - Godota
Vidi originalni članak

Prije deset godina umro mi je otac. Iščekivala sam ostavinsku raspravu i htjela se odreći svojeg dijela. Slučajno sam saznala da je rasprava već održana i da su mene zatajili, počinje priču žena iz okolice Zagreba.

- Ja sam dijete iz prvog braka. Maćeha i polusestra su znale da postojim jer sam dolazila k ocu. Podigla sam tužbu i sud je blokirao četvrtinu imovine pokojnog oca do okončanja postupka. Novac je do presude trebao biti na depozitnom računu u banci. Prošle godine u srpnju presuda je postala pravomoćna i nadala sam se da ću napokon moći podići novac koji je moj pokojni otac imao na računu. U banci su mi rekli da oni više nemaju ništa s tim i da su sve ovrhe prebacili u Finu. Zar je i moja ostavina ovrha - pita se žena.

Iz banke su nam odgovorili da prema Zakonu o provedbi ovrhe od 1. siječnja 2011. godine provođenje privremene zapljene novca na računima nije u nadležnosti banaka nego Fine. Banka postupa po nalogu Fine.

Iz Fine su nam odgovorili, slično kao i ženi, da je novac i dalje na računu u banci jer Fina ne otvara niti vodi račune.

- Kad se na temelju odluke suda do pravomoćnog okončanja parničnog postupka treba zaplijeniti novac, za prijenos tako deponiranog novca Financijska agencija treba odluku suda - objasnili su nam iz Fine.

No tu nije kraj nedoumicama.

- Novac je, umjesto na depozitnom računu, blokiran na onom koji glasi na ime moje maćehe. Bojim se da bi novac, odblokira li sud račun, mogao automatski završiti kod vjerovnika kojima je ona dužna - boji se žena da nakon deset godina borbe za očevinu neće dobiti ništa.

- Ako bi sud donio odluku kojom bi ukinuo nalog za zapljenu, a ne bi naložio prijenos na račun nasljednika, novac bi se vratio na račun ovršenika s kojeg je i izdvojen. U slučaju da je taj ovršenikov račun u blokadi, novac bi automatski otišao za plaćanje dugova vjerovnicima - odgovorili su nam iz Fine.

Kako otpetljati zavrzlamu administracije?

- Sud ne šalje automatski presude u Finu. Žena treba na sudu tražiti izvršenje presude - objasnila je Iskra Maras, pravna savjetnica Saveza udruga za zaštitu potrošača Hrvatske te dodala da ovrhovoditelji maćehe ne smiju dirati novac sudskom odlukom. A nasljednica je ogorčena i na pravosuđe.

- Ništa nisu poduzeli protiv maćehe i polusestre koje su pod materijalnom i kaznenom odgovornošću potpisale izjavu da moj pokojni otac nema drugih nasljednika. Zanijekale su me i nikome ništa. A kad sam napokon dobila ono što mi pripada iz ostavine pokojnog oca, ne mogu do toga. Tih nešto više od 30.000 kuna iskoristila bih za liječenje - rekla je.     

Idi na 24sata

Komentari 4

  • Vražji Vrag 04.11.2015.

    7,9 mm

  • ZagorTn 03.11.2015.

    Banana država , sta drugo očekivati!

  • Stradlin 03.11.2015.

    Godot neće doći!

Komentiraj...
Vidi sve komentare