Pitanje: Nisam siguran što spada pod premiju osiguranja, je li to dohodak?
Odgovor: Premija osiguranja više ne može biti olakšica kao takva, ne umanjuje osnovicu poreza na dohodak.
Pitanje: Radio sam kod poslodavca i primao dohodak sedam mjeseci. Ostatak sam bio na Zavodu za zapošljavanje pa me zanima je li u poreznoj prijavi upisujem osobni odbitak i za ostalih pet mjeseci?
Odgovor: Upisuje se dvanaest osobnih odbitaka, neovisno o tome što je osoba dio godine bila na Zavodu za zapošljavanju.
Pitanje: Uzeo sam otpremninu na koju je plaćen porez te me zanima je li na osnovu toga imam pravo na povrat poreza?
Odgovor: Ovisno o visini primanja i da li je otpremnina isplaćena jednokratno. Prije podnošenja prijave preporučuje se napraviti provjeru, uključiti sve dohotke i tek onda podnijeti prijavu, naravno ako ima osnove za povrat.
Pitanje: Stanujem u brdsko planinskom području pa me zanima imam li pravo na povrat poreza?
Odgovor: Osoba ima pravo na povrat poreza i mora koristiti uvećani osobni odbitak.
Pitanje: Imaju li moja maloljetna djeca koja primaju mirovinu svog pokojnog oca pravo na povrat poreza?
Odgovor: Nemaju, budući da obiteljske mirovine nisu oporezive i ne ulaze u cenzus.
Pitanje: U prošloj sam godini dobio otpremninu koja je isplaćena naknadno nakon prijave inspekciji i kazne poslodavcu, a isplatna lista mi nije dostavljena. Trebam li i kako dopuniti poreznu prijavu?
Odgovor: Ovisno kakva je otpremnina i kolika. Pretpostavljajući da se radi o neoporezivoj otpremnini ne ide u poreznu prijavu.
Pitanje: Koliki je limit za studente nakon kojeg više ne mogu biti porezna olakšica svojim roditeljima?
Odgovor: 11.000 kn, kao i za sve druge uzdržavane članove uže obitelji.
Napomena: Uzdržavani članovi uže obitelji (bračni drug poreznog obveznika, roditelji poreznog obveznika i roditelji njegovog bračnog druga, preci i potomci u izravnoj liniji, maćehe i očusi koje punoljetno pastorče uzdržava, bivši bračni drugovi za koje porezni obveznik plaća alimentaciju i punoljetne osobe kojima je porezni obveznik imenovan skrbnikom) i uzdržavana djeca su fizičke osobe kojima oporezivi primici, primici na koje se ne plaća porez i drugi primici koji se ne smatraju dohotkom na godišnjoj razini ne prelaze 11.000,00 kuna. Iznimno, pri utvrđivanju prava na osobni odbitak za uzdržavane članove uže obitelji i djecu ne uzimaju se u obzir primici prema posebnim propisima po osnovi socijalnih potpora, doplatka za djecu, primitaka za opremu novorođenog djeteta, potpora za novorođenče i obiteljskih mirovina nakon smrti roditelja
Pitanje: Ulaze li iznosi stipendija u iznos za osobni odbitak?
Odgovor: Ako netko prima stipendiju koja na godišnjem nivou prelazi 11.000 kn, ne može biti osobni odbitak roditeljima.
Pitanje: Mogu li građani tražiti povrat poreza na dividende i kamate?
Odgovor: Da, s tim da treba voditi računa da se dohoci zbrajaju i u ukupnom iznosu ulaze u osnovicu. Prema Zakonu o porezu na dohodak dividenda do 12.000,00 kn je neoporeziva, s tim da se porez i prirez plaćaju prilikom isplate i povrat se ostvaruje kroz poreznu prijavu kao dodatni osobni odbitak od 12.000 kn. Što se tiče kamata, one su oporezive ako ih isplaćuju nefinancijske institucije i to 35%+prirez. Hoće li biti poreza i prireza za povrat ovisi o visini plaća i ostalih primanja i u koji razred u konačnici ulazi njihov zbroj.
ABC Knjigovodstvo
Ovaj članak donosimo vam u suradnji s mr.sc. Kornelom Paunović dipl.oec., stručnjakinjom za računovodstvo, financije i kontroling u ABC knjigovodstvu d.o.o., www.abc-knjigovodstvo.hr