To je to što me zanima!

Ledeni čaj od breskve u kojem uopće nema tragova breskve

Napici sadrže od 0,1 do 3 posto soka od breskve, a u jednom breskve uopće nema. Svi obiluju šećerom te u samo 100 ml imaju malo manje od žličicu i pol šećera...
Vidi originalni članak

Ledeni čaj nije, kako mnogi misle, rashlađena prokuhana voda s biljem. Riječ je o piću u kojem, nakon vode, najviše ima šećera. A umjesto prokuhanih biljaka u čaju su biljni ekstrakti s manje blagotvornih sastojaka. A i ekstrakata biljaka ima malo. 

Naših pet ledenih čajeva uglavnom sadrži samo ekstrakt čaja, i to u rasponu od 0,09 do 0,12 posto, a jedan čaj ima i ekstrakt šipka, 0,36 posto. Na deklaraciji čaja s ekstraktom šipka breskva se ni ne spominje. No na boci piše da je s okusom breskve, pa možemo pretpostaviti da ima aromu breskve. Ostali čajevi imaju od 0,1 do 3 posto soka od breskve.

No svi ledeni čajevi imaju obilje šećera. Šećer se u ovom piću može naći pod raznim imenima, kao što su saharoza ili konzumni šećer, saharozni sirup, glukoza i glukozni sirup, desktroza i dekstrozni sirup, fruktoza i fruktozni sirup, zatim maltozni sirup, glukozno- fruktozni sirup... U pravilu su sirupi jeftinija varijanta od konzumnog šećera, pa ih proizvođači i zbog toga često koriste, a jednako su nezdravi kao konzumni šećer

Ni umjetna sladila nisu najsretnije rješenje

Štetni utjecaj viška šećera, bilo kojeg oblika, nije potrebno posebno isticati. To vidimo u obliku pretilosti, hiperaktivnosti djece, pojave šećerne bolesti i drugih zdravstvenih komplikacija. No kako bi bili privlačniji potrošačima, na deklaracijama mnogih ledenih čajeva često piše da ne sadrže šećer. U tom slučaju šećere mijenjaju umjetna sladila. No ni to nije najsretnije rješenje. Godinama se vode rasprave i ispitivanja sigurnosti uporabe sladila. Iako su mnoga sladila na popisu dobro provjerenih i sigurnih za ljudsku konzumaciju, neka od njih još detaljno istražuju, pa je bolje izbjegavati njihovu prečestu konzumaciju.

Osim šećera i sladila, u ledene je čajeve dopušteno stavljati bojila, a dozvoljena količina, pojedinačno ili u kombinaciji, iznosi do 100 miligrama po litri. Iznimno, zbog potencijalne štetnosti i alergijskih reakcija koje mogu izazvati, za neka sladila vrijedi ograničenje od 50 miligrama po litri

Čajevi čije smo deklaracije analizirali ne sadrže spomenuta bojila, no u svima njima najzastupljeniji sastojak, nakon vode, je šećer, u ovom ili onom obliku. Stoga kupovni ledeni čajevi ne trebaju biti osvježavajući napici kojima ćemo nadoknaditi tekućinu bilo kada i koliko želimo nego je puno zdravije napraviti vlastiti ledeni čaj, koji će ne samo biti ukusnija i ekonomičnija varijanta nego ćemo od njega imati i zdravstvenih dobrobiti.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • alen177 17.12.2014.

    ma ja ja

  • 84sa 10.08.2014.

    sve prevara.sokovi,meso iz nn drzava,povrce ubijeno pesticidima kao i voce,nista domace sto je ok ne mozes kupiti! a tumora koliko hoces!!!

  • broj123 09.08.2014.

    čaj od breskve a ni B od breskve, ovima bi i alkemičari pozavidjeli

Komentiraj...
Vidi sve komentare