To je to što me zanima!

Lavanda i dim: U borbu protiv komaraca za samo 100 kuna

OKRUŽITE SE BILJKAMA U vrtu ili na balkonu posadite biljke intenzivnog mirisa koje komarci jednostavno ne podnose. Bježe i od dima, pogotovo ako miriše...
Vidi originalni članak

Sadnica lavande na tržnici se može kupiti već za pet kuna, a najbolje će ih otjerati ona intenzivnijeg mirisa. Komarci ne vole i druge biljke jakog mirisa, a najučinkovitije su one čiji listovi mirišu po citrusima.

- Citronska pelargonija i lippia citrodora ili limunska vrbena sigurno tjeraju komarce. Njihovi listovi mirišu kao citrusi, što tjera komarce. To se jako osjeti protrlja li se listove. Osim njih često se koristi i limunska trava koja je inače začin. Također ima miris limuna. Te biljke se obično sade u vrtove uz mjesta na kojima se sjedi ili na balkonima. Pelargonija i verbena su ljetnice i neće preživjeti na otvorenom. 

I za lavandu kažu da svojim jakim mirisom tjera komarce, ali nije toliko učinkovita kao biljke s mirisom citrusa - rekli su u vrtnom centru MBM. Kod njih su se limunske trave prodavale po desetak kuna, a limunske vrbene po tridesetak. Jučer su imali još samo limunskih pelargonija za 29 kuna. Lavandi ima više vrsta i nisu sve intenzivna mirisa. Na tržnicama za borbu protiv komaraca nude i druge biljke jakog mirisa poput tamjana, bosiljka, ružmarina, kadulje, mente, nevena...

24sata

- Prirodni sastojci koji odbijaju komarce su repelenti. Odbijaju komarce zbog mirisa. Uočeno je da imaju znatno bolje djelovanje kada se koriste u kombinaciji, tj kada se međusobno nadopunjuju. U savjetima za borbu komaraca spominju se i zagrijavanje kadulje ili kave. Kadulja i kava imaju intenzivan miris, a često se pokazalo korisnim koristiti sastojke koji nama mirišu. Zagrijavanjem takvih tvari pojačava se intenzitet mirisa. Dodatno, kao produkti gorenja nastaju i čestice dima koje zajedno s mirisom odbijaju komarce - rekao je kemičar Ivan Nemet.

Limunska trava ili citronela sastojak je i mnogih sredstava za zaštitu od komaraca koja se mogu naći u prodavaonicama. Stavljaju ih i u mirisne svijeće koje se često pale na otvorenom. Za otvorene prostore predviđene su i spirale. Zapale se, ali ne bi smjele gorjeti nego se samo dimiti. Treba pripaziti da njihov dim nije jako blizu ljudi. Ne bi ih se smjelo paliti u zatvorenim prostorima. 

Ostala sredstva rade uz pomoć struje pa su predviđena za zatvorene prostore. To su neke vrste grijača koji zagrijavaju tabletu ili tekućinu koja ispušta miris i time tjera komarce. I prirodna i sredstva iz prodavaonica zapravo rade na sličan način - mirisom ili dimom tjeraju napasnike. No postoje i aparati koji ih privlače. U Lidlu se trenutačno za 39,99 kuna prodaje LED svjetiljka protiv komaraca. Plavo UVA svjetlo privlači komarce u zaštićenu električnu rešetku i uništava ih. Slično rade i razne UV svjetiljke za insekte.

U savjetima za prirodnu obranu protiv komaraca često se spominu i domaći pripravci od eteričnih ulja koji se nanose na kožu.

- Sva sredstva za komarce nemaju jednaku učinkovitost, no treba nastojati koristiti ih na ispravan način pa neće doći do neželjenih reakcija. Među tvarima koje štite od uboda komaraca, a nanose se na kožu, nalaze se eterična ulja citronelola, ulje klinčića, eukaliptusa, lavande. Nezgodna strana tih pripravaka je da mogu nadražiti kožu ako ih stavite previše. Kod gotovih pripravaka koriste se i sredstva dobivena sintetskim putem, a nemaju ovakve učinke na kožu - dodao je kemičar Ivan Nemet.     

24sata
24sata
Idi na 24sata

Komentari 1

  • mik 20.09.2015.

    mene pojedu do krvi da sam među 100000 ljudi badava mirisi ptipravci ulja i struje ! Vole me i bok !

Komentiraj...
Vidi sve komentare