Prstom, okom i nosom kupuje se janjetina. Svježe meso mora biti čvrsto i elastično, tj. kad se pritisne prstom treba se vratiti u “početni položaj”. Mora biti ružičaste boje i ugodnog mirisa. Zamrznuta janjetina miriši puno slabije od svježe ili ne miriši.
Prvi provjereni način za kupnju dobre janjetine je poznanstvo s mesarom. U njega treba imati povjerenje jer svaki će reći da je janje do jučer trčalo za ovcom, ali neće svaki objasniti i je li trčalo za njom da bi sisalo ili da bi...
Drugi je posjet uzgajivaču. Tu je problem što treba uzeti cijelo janje ili se dogovoriti s prijateljima pa ga podijeliti. Cijena je od 60 do 80 kuna po kilogramu, ovisno o tome koliko dobro poznajete uzgajivača i je li janje otočno ili kopneno. Otočna janjetina s Paga, Krka, Cresa, Brača itd. posebna je po intenzivnom mirisu koji dobije zahvaljujući pašnjacima prepunima mediteranskog bilja, ali i soli koju vjetrovi na njih nanose s mora. Otočne janjce kolju što manje, no stoje “kao veliki”. Još ima ljubitelja janjetine spremnih platiti i više od 80 kuna po kilogramu. Kontinentalni janjci drugih su pasmina i ne treba se preplašiti ako su teži od 15 kilograma. Meso im je podjednako mekano, a miris je i tako drugačiji. Mnogima i ugodniji jer nije tako jak.
Najjeftinija je janjetina u trgovačkim lancima. Na akcijama se mogu kupiti i za 50 kuna po kilogramu. To ne mora biti lošije meso, no treba izbjegavati janjetinu uvezenu iz Rumunjske, Makedonije ili s Novog Zelanda. Što zbog kvalitete mesa, što zbog mogućih odmrzavanja na dugim putovanjima. I ne treba se sasvim pouzdati u priču da uvozni janjci stižu bez glava. Na Braču su mnogi nakupci odvozili glave kako bi ih “nakalemili” na uvozne janjce pa ih prodavali kao domaće.
Iznutrice s ražnja su posebno fine
Brački specijalitet su janjeće iznutrice zamotane u janjeću maramicu i ispečene na ražnju. Odlično jelo od janjetine je i meso buta bez kosti u koje se “zarola” povrće i ispeče u pećnici ili ispod peke s mladim krumpirima.