Ovršni postupak pred javnim bilježnikom uskoro bi trebao znatno pojeftiniti, ali samo za dugovanja do 1000 kuna. Hrvatska odvjetnička komora predložila je smanjenje tarife odvjetničkih nagrada i za 70 posto. Još je sve u fazi prijedloga. Nove tarife svojim potpisom treba odobriti Ministarstvo pravosuđa. Iz komore tvrde kako su tako pogodovali ljudima slabijeg imovinskog statusa, s manjim dugovanjima za komunalije. No s obzirom na to da je broj građana kojima je Fina posljednjih mjeseci blokirala račune drastično rastao, sindikalisti smatraju kako je odluka trebala doći puno ranije.
- Spušta se cijena, ali nauštrb prodane robe. Ili, drukčije rečeno, ne moramo se bojati da odvjetnici neće zaraditi jer je golem broj građana koji su pod ovrhom zbog dugovanja do 1000 kuna. Riječ je najčešće o neplaćenim režijama. Smatram kako su i nove tarife preskupe za građane koji su ostali bez posla i izgubili primanja - rekao je sindikalist Krešimir Sever. Najpoznatiji odvjetnik koji se bavi ovrhama Marijan Hanžeković objašnjava kako je velikim dijelom za povećanje ovršnih slučajeva odgovorna vlast.
- Mnogi su kritizirali što su naknade za manje dugove visoke kao i one za veće. No bio dug jednu ili sto kuna, pokreće se isti sustav, isti postupak. Odvjetnici su morali naplaćivati tolike naknade. Vlast je pogriješila ukidanjem opomena. Prije bi većina građana, kad bi dobili opomenu koja se naplaćivala 100 kuna, dug ipak uspjeli podmiriti. Ukidanjem opomena svelo ih se na svršen čin ovrhe. Svakako bi trebalo vratiti sustav opomena - rekao je.
Apsurdistan: Kako trošak ovrhe može biti veći od glavnice duga?
Apsurd je, kako kaže ministar pravosuđa Orsat Miljenić, da trošak ovrhe premašuje glavnicu duga. No to je u našoj zemlji dosad bilo pravilo, a ne iznimka. U redakciju su nam se redovito javljali čitatelji koji su za 60-ak kuna duga dobivali troškove bilježnika i odvjetnika koji su 20 puta veći od duga.
Tisuće stanova i kuća na bubnju
Od 2008. pa do kraja 2012. u Hrvatskoj je broj ovršenih kuća porastao s 901 na 1715, a broj stanova se učetverostručio. Na bubnju ih je bilo 159, a krajem 2012. čak 621.
Oko 300.000 ljudi ukupno je dužno 22,6 milijardi kuna
Iako još nije objavljena službena brojka za prosinac 2013. godine, u studenom su, prema podacima Fine, bili blokirani računi čak 290.447 građana. Njihov je ukupan dug dosegao nevjerojatnih 22,6 milijardi kuna. Za usporedbu, prije tri godine u ovo vrijeme bilo je blokirano 77.911 računa građana.