To je to što me zanima!

Honorarcima ovrha više neće sjedati na cijeli iznos primanja

Novost novog zakona je i to što će ovršenik moći tražiti odgodu ovrhe ako živi u dijelu pogođenom katastrofom, kao i ako ima sklopljen lihvarski ugovor
Vidi originalni članak

U Ministarstvu pravosuđa očekuju da će novi Ovršni zakon stupiti na snagu do 15. srpnja. Od tada bi ovršenici trebali biti više zaštićeni.

Ali s druge strane, više neće moći računati na dugotrajno otezanje postupka jer će morati detaljno objasniti na što se žale i uz žalbu će morati dostaviti dokaze svojih tvrdnji. Ako to ne učine, sud će žalbu odbaciti.

Po novom zakonu od ovrhe će biti izuzeti darovi za djecu, naknada troškova za službeno putovanje kao i naknada za saniranje štete od elementarnih nepogoda. Novost je i da se neće smjeti ovršiti svi dohoci koji imaju karakter stalnih novčanih primanja, primjerice honorari, nego će dio biti zaštićen.

Uvodi se reda i u dostavu rješenja na pravu adresu. Naime, sad adresu, kao i ostale podatke ovršenika navodi ovrhovoditelj. Znači, ako je naveo pogrešnu adresu, rješenje neće stići ovršeniku i on neće imati priliku žaliti se. Prema novom zakonu, rješenja će se dostavljati na adresu koja je u evidenciji MUP-a. Također, javni bilježnik će morati u roku osam dana od primitka prijedloga za ovrhu tražiti od Porezne uprave dostavu OIB-a ovršenika. Time će se spriječiti pogreške da građani dobivaju tuđe ovrhe samo zato što nose isto ime i prezime.

Novi zakon bi definirao i rokove dostave rješenja. Ako prilikom prve dostave ovršenik ne preuzme rješenje, morat će mu ga dostaviti ponovno, ali ne u roku kraćem od 30 dana.

Zakonodavci su uočili i problem naplaćivanja nerealnih troškova ovrhe. Realni troškovi će morati biti razdvojeni od troškova koji mogu nastati kasnije u postupku. Primjerice, ako netko odluči ne žaliti se na ovrhu nego platiti dug, platit će samo troškove koji su do tada nastali. Sad odvjetnici često naplaćuju troškove koji možda nikad ne nastanu, a građani ih plaćaju jer ne znaju da se na to mogu žaliti. U Hrvatskoj odvjetničkoj komori kažu da je riječ o troškovima za koje odvjetnik pretpostavlja da će nastati jer naknadno nema zakonskih mogućnosti naplate.

Uz to, ovršenik će morati biti obaviješten koja su njegova prava kod podnošenja prigovora, a sastavni dio ovršnog rješenja bit će i upozorenje da bi trebao otvoriti zaštićeni račun.     

Idi na 24sata

Komentari 2

  • jelica bara 04.07.2014.

    bajki nam je dosta u životu , kome to ide u prilog ,- samo onima koji imajuuuuuuuuuu , a neće da plate , - običan čovjek -odmah OVRHA , da , papir svašta izdrži , ćak i takve laži

  • novkovka 30.06.2014.

    sve su to priče,a od toga ništa.uvijek strada mali čovjek i koji malo duguje.a veliki i bogati izvuku sebi svoju korist i odugovlače sa svim i svačim samo da se njima ništa ne oduzme.

Komentiraj...
Vidi sve komentare