Dezodoranse i antiperspirante ljudi koriste kako bi spriječili nastanak neugodnih mirisa tijela, i to najčešće u području pazuha.
Dok dezodoransi sadrže mirise koji prekrivaju miris znoja i sadrže tvari koje sprečavaju prekomjernu brojnost bakterija, u antiperspirantima se, osim mirisa, nalaze i tvari koje smanjuju lučenje žlijezda znojnica.
U tu svrhu služe soli aluminija i cinka. Da bi dobro mirisali, u njih se stavljaju i tvari poput limonena, geraniola, kumarina... Ponekad se u njima može naći i talk, koji se stavlja u dječje pudere kako bi upio višak znoja.
Sadržaj u analiziranim proizvodima nalazi se ili u tekućem stanju ili u obliku finog praha kako bi se mogao raspršivati. Za pogonski plin koji izbacuje sadržaj iz pakiranja najčešće se koristi smjesa prirodnih plinova propana, butana i izobutana.
Smjesa propana i butana poznata je kao LPG ili ukapljeni naftni plin koji se koristi u automobilima, mnogim sferama gospodarstva i domaćinstvima. Oni su iznimno hlapivi i nemaju štetno djelovanje za ljude. Vrlo su zapaljivi, pa ih treba čuvati na ispravan način.
Izobutan je također lako zapaljiv, a koristi se kao sredstvo za hlađenje u hladnjacima umjesto štetnih freona.
Mnogi stručnjaci govore da začepljenje pora i sprečavanje znojenja nije zdravo. Znanstveni odbor za zaštitu potrošača Europske unije (SCCS) u “Mišljenju o sigurnosti aluminija u kozmetičkim proizvodima” od 2014. ne negira neurotoksično djelovanje aluminija, ali smatra da je nedovoljno dokaza kako bi se provela odgovarajuća procjena rizika zbog korištenja aluminija u kozmetičkim proizvodima. U kozmetičke svrhe trenutačno se koristi oko 25 aluminijevih spojeva.
Važno je znati i da aluminij nije prirodno prisutan u ljudskom tkivu. Prilikom znojenja koža ispušta znoj koji u sebi sadrži mnoštvo tvari, uključujući soli, masti i razne produkte metabolizma.
U proizvodima koje koristimo protiv neugodnih mirisa i za smanjenje količine znoja također se nalazi mnoštvo tvari. Što je tvari u proizvodu više, proizvod će biti učinkovitiji i dulje će sprečavati pojavu neugodnih mirisa. No bitno je da se potrošači pridržavaju uputa s deklaracija.
Dakle, trebaju se “našpricati” s udaljenosti koja je propisana na proizvodu, pogotovo ako je količina tvari koje se nanose u proizvodu veća.
Ne postoji proizvod koji zamjenjuje uporabu sapuna i vode toliko vremena koliko piše na proizvodima. Osobna higijena mora biti temeljna navika svakoga, a proizvodi za održavanje čištoće samo su dodatna pomoć. Analizirani proizvodi ne bi se smjeli nanositi na netom obrijanu ili depiliranu kožu jer se na taj način može iziritirati koža, a i tvari iz proizvoda tako mogu ući u organizam.
Cijene proizvoda koje smo analizirali i usporedili su jednake, osim kod proizvoda Nivea proizvođača. Kod njih je cijena različita, no samo zato što su u drugačijoj ambalaži, tj. skuplji proizvod nalazi se u staklenoj bočici.
Uništavaju proizvođače 'mirisa'
Fa proizvod za muškarce čija je djelotvornost 48 sati sadrži konzervanse protiv mikroorganizama koji sprečavaju nastanak neugodnih mirisa. Sadrži i parfem koji ga čini mirisnim.
Cijena 17,90 kn (150 ml)
Osim tvari za sprečavanje znojenja i aluminijeve soli, u ovom proizvodu koji traje 72 sata su i mirisni sastojci te konzervansi koji uništavaju proizvođače neugodnog mirisa.
Cijena 17,90 kn (150 ml)
Kratkotrajni skuplji zbog bočice
Nivea s djelovanjem od 48 sati sadrži aluminijevu sol koja smanjuje količinu izlučenog znoja. Tu je i limonen koji je prirodni konzervans.
Cijena 21,90 kn (150 ml)
Različite soli aluminija te sol cinka sadrži ovaj Nivein proizvod čija zaštita od neugodnih mirisa traje 24 sata. Začepljuje pore i tako produljuje “zaštitu”.
Cijena 29,90 kn (75 ml)
Konzervansi protiv bakterija
Aluminijeva sol smanjit će lučenje znoja, a za bolji miris u Aveo 24 sata proizvodu je i parfem. Konzervansi sprečavaju kvarenje i nastanak bakterija.
Cijena 7,90 kn (50 ml)
Djelovanje proizvoda Aveo 48 sati je dulje jer sadrži više konzervansa. Osim mirisnih sastojaka, tu je i aluminijeva sol protiv lučenja previše znoja.
Cijena 7,90 kn (50 ml)