Supruga i ja bili smo jamci za potrošački kredit 1997. godine u tadašnjoj Riadria banci - Rijeka, sada je to Privredna banka. Tada smo potpisali izjavu da se, ako dužnik ne plaća kredit, može staviti administrativna zabrana na temelju plaće ili drugih novčanih primanja, kaže čitatelj. Prije tri godine uslijedio je šok za njegovu obitelj jer korisnik kredita nije plaćao rate. Sud je odredio da banka može provesti prisilnu naplatu na nekretnini jamaca, nakon što to nisu mogli napraviti na njihovoj mirovini jer je već bila opterećena stambenim kreditom.
- To smo saznali tek kad smo od zemljišno-knjižnog odjela dobili rješenje da je zabilježena ovrha na svim nekretninama. Imamo kuću etažiranu na četiri etaže, znači četiri cjeline. Kuća je vrijedna 600.000 eura, a dug koji banka želi naplatiti je oko 23.000 eura. Najviše me boli što su se upisali na sve cjeline, tako da niti s jednom ne mogu ništa. Tražio sam od Općinskog suda u Bujama da mi banka skine ovrhu s tri etaže i ostanu upisani na jednoj, ali su odbili iako je kvadratura najmanje etaže 80 metara, a Porezna uprava je procijenila da kvadrat vrijedi 1500 eura - nastavio je čitatelj, koji ne zna kome bi se više obratio za pomoć. Čovjek kojem je bio jamac je, kaže, živ i zdrav i u Zagrebu radi na crno.
U Društvu Potrošač smatraju da nije u redu što jamca izjednačavaju s onime tko je kredit uzeo, ali da je banka po zakonu to mogla učiniti. U Privrednoj banci kazali su da “banka može sukladno odredbama Ovršnog zakona pokrenuti ovrhu na nekretnini iako ista nije ugovorena kao instrument osiguranja, odnosno predmet založnog prava”.
Jamac mora tražiti dokaze
Pokušajte sudski dokazati da se banka mogla naplatiti od korisnika kredita kad je nad vašom imovinom provela ovrhu.
Banka dužnika brzo zaboravi
U društvu Potrošač kažu da banke često prestanu provjeravati imovinu nositelja kredita nakon što počnu “musti” jamca. A trebale bi stisnuti dužnika.
Osporite ovrhu pred sudom
Ako jamac dokaže da su se u banci mogli naplatiti od korisnika kredita a ipak su njemu “sjeli za vrat”, banka gubi na sudu jer su prvo morali teretiti onoga tko je uzeo kredit.
Provjeravajte pravog dužnika
U Društvu Potrošač savjetuju jamce u ovrsi da sami istraže i obavještavaju banku radi li nositelj kredita, ima li novu nekretninu, pokretninu...
Tužbom se može vratiti novac
Jamac ima pravo tužiti onoga čiji kredit je otplatio. Nakon pravomoćnosti presude može tražiti direktnu prisilnu naplatu u Fini da vrati svoj novac.