To je to što me zanima!

Auto se ne može registrirati ako bivši vlasnik još ima dug

Policija vodi evidenciju o tome postoji li na nekom autu ovrha. Kada dobije takvu informaciju, zove vlasnika da podatak upiše u prometnu. Oni se nekad ne odazovu
Vidi originalni članak

Prije nego što kupite rabljeni auto, prođite kroz nekoliko koraka. Stari vlasnik može prešutjeti da automobil uopće nećeti moći prepisati na svoje ime.

Na automobilu možda postoji zabilježba zbog nepodrmirenog duga prijašnjeg vlasnika. Ministarstvo unutarnjih poslova vodi evidenciju registriranih i označenih vozila te na zahtjev sudova, Fine i javnih bilježnika u evidenciju, ali i u prometnu dozvolu, u prostor za napomenu, stavlja podatak o zabilježbi.

- U slučajevima kad osoba kupi vozilo sa zabranom, neće moći registrirati vozilo na svoje ime sve dok se zahtjev tijela koje je zatražilo upis ne izbriše - kažu u MUP-u te dodaju da u tom slučaju jedino što preostaje kupcu je da s osobom koja mu je i prodala takav auto pokuša riješiti nastalu situaciju.

MUP ne kaže svakome

Nakon što policija od suda ili javnog bilježnika dobije nalog zove vlasnika vozila kako bi mu zabilježbu upisala u prometnu dozvolu. No hoće li se odazvati, ovisi o njemu. U tom slučaju kupac ne može znati da postoji ovrha. Može kupiti auto te otići javnom bilježniku da prepiše vozilo na sebe i tek tamo saznati da u policijskoj evidenciji postoji zabilježba.

Zabrana prepisivanja automobila se briše kad bivši vlasnik plati dug. Ako nema zabilježbe u prometnoj knjižici automobila, potencijalni kupac ne može sam, na vlastitu ruku, provjeriti u MUP-u ima li zabilježbe. Podaci o nečijem dugu smatraju se osobnim i mogu se dati trećoj osobi samo uz pristanak dužnika.

- Podatak iz evidencije registriranih vozila postoji li zabilježba na vozilu ne može se dati bilo kome jer se podacima iz evidencije, koju vodi ovo ministarstvo, mogu koristiti pravosudna tijela, upravna tijela koja vode prekršajni postupak i ministarstvo nadležno za unutarnje poslove. Ministarstvo unutarnjih poslova može davati podatke iz evidencije i u slučajevima koji su propisani nekim drugim zakonom te ako osoba koja traži podatke dokaže postojanje pravnog interesa u konkretnom slučaju - objasnili su u MUP-u.

Ima li auto zabilježbu najbolje je provjeriti u Fini, u javnom Upisniku sudskih i javnobilježničkih osiguranja tražbina vjerovnika. Riječ je o javnoj knjizi dostupnoj svima. Može se naći na Fininim internetskim stranicama. Provjera eventualne zabilježbe na automobilu moguća je i putem aplikacije Fina info šasija. Auto se provjerava SMS-om koji se šalje na broj 818058. Podatak iz Upisnika može se dobiti 24sata dnevno svaki dan u tjednu. U poruci je potrebno navesti i broj šasije automobila. Pošiljatelju brzo stiže SMS o tome je li vozilo u Upisniku ili nije. No ta usluga nije besplatna. Odlazna poruka stoji koliko i inače plaćate poruku u tarifi operatera, a dolaznu poruku Fina će vam naplatiti 12,50 kuna s PDV-om. Prije nego što se odlučite kupiti automobil provjerite i je li onaj koji se predstavlja kao vlasnik zaista upisan u papirima. Čitatelji su nas pitali odnosi li se to i na nepodmirene porezne dugove bivšeg vlasnika. U Poreznoj upravi odgovaraju potvrdno.

I Porezna se bilježi

- Porezna uprava provodi ovrhu na motornim vozilima sukladno Ovršnom zakonu. Primjerak rješenja o ovrsi Porezna uprava dostavlja Policijskoj upravi kod koje se vodi evidencija o registriranim i označenim vozilima radi provedbe zabilježbe ovrhe. Zabilježbom ovrhe u upisniku Policijske uprave Porezna uprava stječe založno pravo na motornom vozilu, a nakon zabilježbe ovrhe nije dopušten upis promjene prava vlasništva - objasnili su nam u Poreznoj upravi.     

24sata


24sata


24sata

Idi na 24sata

Komentari 75

  • 16.10.2019.

    Jebiga.drzava se oce najist.to je tako.pa makar dug bio 1 lipu

  • Vražji Vrag 29.10.2015.

    Ako ja moram ovjeriti ugovor kod javnog bilježnika, onda je on dužan u moje ime provjeriti da li ja smijem ili ne kupiti taj automobil. Pa valjda je on zato ovdje, a ne da mi samo otme novac. Jbt. Koja banana država, glupi zakoni i glupi oni koji trpe te zakone (mi).

  • Maddog 28.10.2015.

    gluposti,,,,i šta kad tako popušiš prilikom kupovine,,,uzet stvar u svoje ruke i,,,,????

Komentiraj...
Vidi sve komentare