Na polici stoje jedni pored drugih, ali neka vas ne zavarava različita cijena. Postoje sirni i mliječni namazi. Osim što im je osnovna sirovina različita, mliječni u pravilu imaju više zgušnjivača.
Karagenan je biljni zgušnjivač iz crvenih algi. Neka istraživanja povezuju ga s rakom probavnog trakta i Chronovom bolesti. U EU zabranjeno je dodavati ga u formule za dojenčad, ali u ove proizvode može se dodavati neograničeno. Osim karagenana namaze učvršćuju brašno sjemenki rogača, guar ili ksantan guma.
Sva tri mogu djelovati laksativno i uzrokovati alergije. Sirni namazi imaju više proteina i klacija od mliječnih namaza, što može opravdati i nešto veću cijenu. Kod kupnje mliječnih namaza treba obratiti pozornost na to je li proizvod fermentiran. Fermentacijom, tj. vrenjem vrhnja, također se dobiva na čvrstoći, ali fermentirani proizvodi su lakše probavljivi, boljeg okusa, dulje traju, a organizam lakše koristi kalcij. I sol je čest sastojak.
Na mliječnim namazima obavezno je navoditi koliko soli imaju, ali nema ograničenja koliko je smije biti. Analizirani namazi imaju do 0,6 grama na sto grama proizvoda, što nije puno, ali treba uzeti u obzir da jedemo puno prerađenih proizvoda u kojima ima soli, pa količina soli koju svakodnevno unesemo može biti zabrinjavajuća. Kupci često biraju proizvode s oznakom “light”. No mliječna mast je manje štetna od masti životinjskog podrijetla.
Da bi nedomjestili nedostatak okusa kad
mu se oduzme masnoća, namazu dodaju aditive i više soli. Zato je bolje
kupovati proizvod s normalnim udjelom mliječne masti. No kao i sirni,
mliječni namazi su zdravi jer sadrže vrijedne proteine, kalcij, fosfor,
vitamine A, B i D.