Prema međunarodnim regulativama, u sigurnu zonu u zračnoj luci ne smiju se unositi tekućine u pakiranju većem od decilitra, pa tako ni voda. Stroga pravila vrijede i u našim zračnim lukama bez obzira na to putujete li na domaćim ili međunarodnim letovima. Zračne luke u tome su vidjele priliku za “guljenje” putnika. Nakon što ste prošli kontrolni pregled, tzv. body-check, još ćete neko vrijeme prije ulaska u zrakoplov biti unutar sigurne zone. Ondje možete kupiti vodu i sokove koji su provjereni, pa se smiju unositi u zrakoplove, ali cijene su im paprene.
Primjerice, bočica od pola litre vode u zagrebačkoj zračnoj luci stoji čak 20 kuna. Za usporedbu, ista takva bočica u nekom trgovačkom lancu stoji oko 4,5 kn. Još je jedna nelogičnost, cijene su u međunarodnom prometu veće nego na domaćem. A putnici nemaju izbora i prisiljeni su kupiti skupu vodu jer su vani paklene vrućine. Na zadarskom, riječkom i osječkom aerodromu cijene su iste u svim kafićima bez obzira s koje su strane ograde. - Ugostiteljstvo Zračne luke Osijek vodi kafić otvorenog tipa i kafić u bescarinskoj zoni, koji ne podliježe posebnom režimu. Cijene i asortiman su isti - objasnio nam je Domagoj Marinić iz Zračne luke Osijek.
I na automatima je voda preskupa
Na pulskom aerodromu cijena vode je 14 kuna, kava s mlijekom je 10, a sok 16 kuna. U Zračnoj luci Zagreb u prostoru domaćeg odlaska putnika postavili su automat. Na njemu se također može kupiti voda, ali i sokovi u plastičnim bocama od pola litre. Primjerice, cijena bočice vode je 15 kuna. I u Zračnoj luci Zadar postavili su samouslužni aparat da bi, kako kažu, smanjili gužve uz šank. Cijene pića iz aparata jednake su kao u kafiću. U zračnim lukama u Splitu, Osijeku i Dubrovniku automata za pića nema, a na riječkom aerodromu ne radi.