Poslodavci u prosjeku utroše samo 30 sekundi na čitanje životopisa kad ih prvi put dobiju. Stoga mora biti što precizniji i ne dulji od dviju stranica. Najvažnije podatke napišite na prvoj stranici, odnosno počnite od najviših stupnjeva obrazovanja i posljednjih radnih iskustava. Važno ga je prilagoditi traženome radnome mjestu, tj. istaknuti vještine i iskustvo kojima se izdvajate od ostalih kandidata i koji su potrebni baš za taj posao.
Pokažite da ste se dobro informirali o tvrtki za koju biste htjeli raditi. Govorite pozitivno o sebi, ali ne lažite jer se sve može provjeriti. Od 60 hrvatskih tvrtki njih 63 posto izjavilo je kako im na natječaje dolaze životopisi puni gramatičkih i pravopisnih pogrešaka, pokazalo je istraživanje portala MojPosao. One mogu značiti da ste nepismeni i brzopleti te da se ni usmeno ne izražavate dobro. Ne oslanjajte se na računalne programe za ispravljanje pogrešaka, nego radije zamolite prijatelja da još jedanput prekontrolira životopis.
Izbacite uzrečice “ja” ili “moj”
Upotrebljavajte kratke, precizne rečenice. Izbjegavajte žargon, uzrečice, kratice, ponavljanja te riječi poput “ja” ili “moj”.
Preporuke samo ako ih zatraže
Hobiji, članstva ili aktivnosti koji nemaju veze s radnim mjestom bolje je izbjeći. Preporuke navodite samo ako se traže.
Oprezno s fontovima
Životopis mora biti pregledan, uredan i napisan uobičajenim fontom Times New Roman ili Arial te slovima ne većima ili manjima od 12 pt.
Cv se piše prema oglasu
Navedite osobine poput incijativnosti, komunikativnosti ili upornosti ako ih doista posjedujete i ako ih poslodavac u oglasu spominje kao poželjne.
Pregledniji je u tablicama
Iako su životopisi u obliku sastavka u nas uobičajeniji, oni u tablicama su pregledniji i praktičniji. Pripazite i na to da ste dali točne podatke za kontakt.
Kakvu bi formu idealni životopis trebao imati, pročitajte na Pametnakuna.hr