To je to što me zanima!

Žene u prosjeku zarađuju manje od muškaraca

Istraživanje portala MojPrviPosao pokazalo je kako je većina našla svoj prvi posao preko preporuke. Saznajte što još možete očekivati prilikom dobivanja prvog posla
Vidi originalni članak

Prvo posao i ulazak u poslovni svijet svatko doživljava na individualni način. Prva iskustva svakako znaju obilježiti budućnost neke osobe, u kojoj će se mjeri baviti nekim poslom ili ne. Posao proširuje nove vidike pomoću kojih se pojedinci mogu isprifilirati i shvatiti kojim segmentom posla se žele baviti. Ulaskom u poslovni svijet kreću 'slatke brige'. Što su hrvatski građani naučili na svom prvom radnom mjestu i što im je bilo najteže otkrio je portal za mlade tražitelje posla – MojPrviPosao. 

Prvi posao: pola godine rada za drugi i bolji posao

Kako u našem društvu vlada mišljenje kako se posao dobiva "preko veze", ovo istraživanje je pokazalo da je to istina jer je većina pronašla svoj posao zahvaljujući preporuci. Jedan dio je pronašao posao preko portala za zapošljavanje ili  Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i Student servisa.

Pokazalo se i kako se većina ispitanika zadržala manje od pola godine. Najčešći razlog kratkog rada kod prvog poslodavca je pronalazak drugog (boljeg) posla – za malo više od polovice ispitanika prvi posao je bio "odskočna daska".

Mnogi su prvi posao dobili u struci i to najviše oni s visokom stručnom spremom. Prva plaća svima ostaje u pamćenju. Kod više od polovice ispitanika početna plaća bila je ispod tri tisuće kuna. Četvrtina ispitanika imala je primanja između tri i četiri tisuće kuna, a 19% ih je imalo između četiri i šest tisuća kuna. Također, žene u prosjeku zarađuju manje na prvom poslu od muškaraca. Prosječna plaća žena na prvom poslu iznosi 2.635 kuna, dok za muškarce ista iznosi 3.297 kuna. 

Uzrok stresa na prvom poslu: nedefinirana očekivanja i odnos s nadređenim 

Nova znanja i vještine su najznačajnije stvari koje su ispitanici istaknuli kao ono novo što su naučili. Suma sumarum naučenog ponajbolje opisuje komentar jedne ispitanice: „Upoznala sam sebe, svoje prednosti i nedostatke.“  

Podrška kolega i nadređenih tijekom prvih tjedana snalaženja na poslu dobrodošla je svim početnicima. Pomoć kolega imalo je više od polovice ispitanika, dok je pomoć nadređenih imalo 40% ispitanika. Prvi dan na poslu za najveći dio ispitanika nije bio stresan.

Kao najstresniji element prvog posla najviše ispitanika izdvaja odnos s nadređenim jer nisu znali što se očekuje od njih. Drugi najznačajniji stresor je nepostojanje mentora, nakon čega slijedi privikavanje na drugačiji tempo života.

Ovi podaci vam mogu biti od koristi tako da možete imati pregled kojim sve kanalima možete doći do posla i kakvu plaću očekivati. 

Idi na 24sata

Komentari 10

  • Crveninovcanik 09.07.2012.

    Svaki posten iskaz na poslu posteno je i placen,bilo da se radi o muskarcu ili zeni. Stepen vrednovanja place i treba da ima razliku,da bi se nagradili oni koji vuku dodatni posao koji je kolega/ca trebao/la odraditi. Kako zene tako i muskarci imaju privilegije podjednako a to sve ovisi o vrsti posla. Apsurdno je pricati o tome.Silikonska zena kod mene ne bi imala privilegiju zbog izgleda(zbog koje ce mi propasti firma),u odnosu na druge pametne osobe koje su u obziru na tecaju,trazi se znanje. A izgled prolazi na usluznim djelatnostima ali ima malu cijenu placanja,tako da pobuna ne treba ni da postoji. Znanje i samo znanje!!

  • zelot 30.06.2012.

    Koliko žena možete vidjeti da kopa kanale, da rade u škveru ili automehaničarskoj radnji? Čista diskriminacija koju treba u korijenu sasjeć!

  • Latz 29.06.2012.

    Usporebe su jedino mjerodavne ako se uspoređuju ista radna mjesta - i takvih slučajeva ima, da žena zaposlena na istom radnom mjestu u istoj tvrtci ima manju plaću od muškarca i to treba sasjeći u korjenu jer je jednostavno sramota - ali kad mi doslovce idiot ide uspoređivati kruške i jabuke onda ga treba klepit -- tipa u istoj tvrtci radi više žena na čišćenju i kao tajnice nego kao inženjeri -- normalno da prosjek plaća ide u korist onih koji rade na bolje plaćenim radnim mjestima - zato je ova usporedba potpuno promašena i samo odvraća rješavanja problema koji uistinu postoji.

Komentiraj...
Vidi sve komentare