Google je najposjećenija web stranica na svijetu, a osnovali su je 1998. godine Larry Page i Sergey Brin. Njih dvojica željeli su stvoriti jednostavan i brz način za pretraživanje informacija na internetu. U tome su relativno brzo i lako uspjeli, no ime Google nije nastalo tako jednostavno. Page i Brin počeli su razvijati tražilicu 1996. godine pod nazivom "BackRub", ali vrlo brzo su shvatili da im je potrebno novo ime. Odlučili su se za Google, što je derivat matematičkog izraza "googol". Googol je riječ koja predstavlja broj jedan iza kojeg slijedi 100 nula, a pojam je prvi koristio Edward Kasner 1938. godine. Riječ je idealno odgovarala Pageu i Brinu jer je bila odraz Googleovog cilja - organizirati ogroman broj činjenica, brojki i informacija dostupnih na mreži.
Twitter je 2006. kreirao Jack Dorsey, a stranica funkcionira kao mini-blog, ograničavajući korisnike na samo 140 znakova po "tweetu". U samo nekoliko godine, popularnost stranice je eksplodirala i sada je među 50 najpopularnijih na mreži. Twitter se na početku zvao "Status", a glavni cilj bio je pružiti mogućnost ljudima da kratkim statusima lakše otkriju neko mjesto. Mnogi su to povezali s osjećajem vibriranja u džepu, pa je netko predložio "Twitch". Ali "Twitch" nije prošao, pa je Dorsey odlučio otvoriti rječnik i pronaći riječ. Čim je uočio "Twitter" bila je to ljubav na prvi pogled, rekao je u intervjuu za LA Times.
U listopadu 2003. godine studenta druge godine Harvarda Marka Zuckerberga ostavila je cura, a kako bi odmorio svoju glavu od razmišljanja o tome, on je pokrenuo "Facemash". Odlučio je hakirati privatni foto album ljudi koji žive u domovima na Harvardu i napravio aplikaciju prema kojoj se studente pita da se između dvije slike odluče za bolju. "Facemash" je bio instant uspjeh jer je u samo četiri sata nakon pokretanja stranice, pregledano 22.000 fotografija. Administratori su vrlo brzo zatvorili stranicu, a Zuckerberg je bio optužen za kršenje autorskih prava i prava na privatnost. Optužbe su odbačene, Zuckerberg je nastavio s razvojem društvenih mreža i u veljači 2004. godine pokrenuo je Facebook, "bilježnicu" u kojoj će biti zabilježena sva lica. U samo 24 sata od pokretanja bilo je 1500 registracija, a danas je ta brojka veća od 500 milijuna.
Apple
Steve Jobs i Steve Wozniak su 1. ožujka 1976. htjeli pokrenuti računalnu tvrtku, ali za prijavu u sudski registar trebali su ime. Kako je radio na farmi u to vrijeme Jobsu je prvo na pamet palo "Apple" (jabuka). Wozniak je bio zabrinut zbog mogućih autorskih prava jer je postajala tvrtka Apple Records, ali ispostavilo se da nema problema oko toga. Naziv nije nimalo glamurozan jer ima ime po plodu jabuke, a iz Apple se barem tješe da nisu napravili grešku kao Google sa riječi "googol".
Yahoo
David Filo i Jerry Yand su 1994. otvorili vodič "Jerry and David's Guide to the World Wide Web". Ubrzo su shvatili da trebaju puno kraće ime, pa su u riječniku potražili riječ koja najbolje opisuje nešto "grubo, priprosto, prostačko" i tako se rodio Yahoo.
eBay
U ljeto 1995. godine tada 28-godišnji programer Pierre Omidyar je stvorio stranicu "AuctionWeb" preko kojeg bi njegova zaručnica mogla kupiti i prodati dozator. Ipak, prva stvar koja se prodala je bio slomljeni laserski pokazivač. Iako je pokazivač bio samo test, Omidyar je bio vrlo iznenađen da ga netko želi kupiti. Shvatio je da bi iz svega moglo biti nešto, te je počeo ozbiljnije raditi na programu. Ne razmišljajući o imenu, počeo je koristiti ime svoje tvrtke Echo Bay. Kako je echobay bio već korišten, on je jednostavno ime skratio u eBay.
Skype
Skype je tehnologija "peer-to-peer" komunikacije, što znači da se komunikacija ljudima omogućena preko jednog servisa kroz tajanstvene puteve. Kod razvoja servisa, opisni naziv "Sky peer-to-peer" je skraćen u "Skyper. Međutim, kod registracije takva udruga je već postojala. Odlučeno je da se makne "r" i povijest je mogla početi.