Kako biste se izdvojili iz gomile kandidata koji se bore za isto radno mjesto, pronađite osobinu po kojoj se razlikujete i iskoristite je u svoju korist, tvrdi Ted Waren, američki stručnjak za “head hunting”. Razmislite po čemu ste drukčiji od drugih, što možete ponuditi tvrtki za koju se prijavljujete i budite samouvjereni u izlaganju svojih stavova. Povjerujete li i sami da ste vi pravi čovjek za taj posao, odat ćete dojam sposobnog zaposlenika. Osobni pečat možete dati u molbi za posao, no neka ona ponajprije bude formalna kako ne biste djelovali kao osoba koja ne zna ili ne želi poštivati pravila. Da biste postigli najbolje rezultate, prije no što se prijavite na oglas provjerite način na koji tvrtka “diše”. To ćete najlakše saznati ako pratite rad, ulaganja i napredovanje tvrtke, koje lako možete provjeriti na internetu ili u novinama. Redovito pratite natječaje za posao, no nemojte ih se čvrsto držati: životopis možete ponuditi čak i ako tvrtka trenutačno ne organizira natječaj.
OD DNA DO VRHA
Ako ste zainteresirani za posao u tvrtci, ne morate nužno “ganjati” samo visoke pozicije. Čak i ako počnete od dna, pokažete li sposobnost, marljivost i ustrajnost brzo ćete napredovati.
TRUD ZA MOLBE
Osim što treba biti napisana prema pravilima, molba za posao treba biti čitka, pregledna i razumljiva. Neka bude namijenjena poslu na koji se prijavljujete jer univerzalne molbe šalju poruku da vam je svejedno.
BUDITE ODREĐENI
Budite određeni kad vas pitaju o planovima za budućnost. Nije dovoljno reći: “Želim napredovati i učiti”, nego razmislite o tome gdje se vidite za pet godina te izložite planove u kratkim ali jasnim i konkretnim crtama.
TRAŽE SE JEZICI
Ulaganje u znanje povećava šanse za posao, a vještine poznavanja rada na računalu i znanje stranih jezika u sve većem su porastu, pa pripazite da kako vas vrijeme ne bi pregazilo.
>> Nemojte pokleknuti ako ne nađete posao u zadanom roku. Dok tražite radno mjesto, upišite tečaj koji će povećati šanse za vaše zaposlenje