Humor probija led na razgovoru za posao, opušta atmosferu tijekom važnih sastanaka - ali i izvlači iz neugodnih situacija u kojima bi sebi iskopali rupu. To najbolje znaju stand up komičari Gregory Bergman i Jodi Miller, autori bestselera “Koji k*? Kako preživjeti 101 j* najgoru poslovnu situaciju”.- Ljudi moraju pronaći način da prežive krizu i ne padnu u očaj - objašnjava Jodi Miller. Zbog prevelikog straha da će djelovati djetinjasto ili neprofesionalno, zaposlenici se najčešće oslanjaju na već provjereni, ali i ukočeni pristup - no umjesto toga bolje je spustiti ručnu i opustiti se humorom. Tako, primjerice, ako šef ne može zapamtiti kako se zovete, prestanite se odazivati na svoje ime i obavijestite kolege da imate novo ime. Ako netko neprestano krade kemijske olovke, škare i selotejp, zavežite ih užetom za računalo ili telefon - ili čvrsto zalijepite za radni stol, predlažu autori.
Zbog odabira pogrešne riječi poput “nisam sklon ekstremitetima” (umjesto ekstremima) u trenu možete postati meta ismijavanja, no okrenete li na zafrkanciju, više se nitko toga neće sjećati. Recite, primjerice, “mnogo bolje pišem nego što govorim”. Šefovi ili kolege galamdžije zadaju glavobolje, a da biste najlakše zaustavili bujicu riječi, pritisnite ga prstom i recite “mute” (tišina), kao da stišćete tipku za stišavanje na radiju ili TV-u. Imate li u blizini daljinski, šala će biti još uspješnija. Protiv glasnih telefonskih razgovora budite još glasniji, bilo pozivom ili puštanjem glasne glazbe koja će stišati osadnjakovića.
Postanete li “dežurni” za odlaženje u prodavaonicu po užinu ili često donosite svima kavu, pobrkajte narudžbe ili čaj i kavu malo posolite. više nećete ići po kavu!
Pazi - otkaz!
Tanka je granica između humora i otkaza, pa uvijek valja imati na umu kako, koliko često i s kime zbijate šale na poslu