Želite li postati bogati i živjeti bezbrižno do kraja života, morate naučiti kako (pametno) trošiti novac te u što ga ulagati. No, prije no počnete trošiti, zapamtite da smijete trošiti jedino novac koji ste zaradili, a ne posudili, kaže Adrian Cartwood, američki milijunaš koji je, počevši od nule, zaradio sedam mlijuna dolara u samo sedam godina.
- Nakon što se zaposle, mladi si žele priuštiti sve o čemu su sanjali; novi auto, putovanja, skupu odjeću... Zadužuju se “preko glave”, a nepromišljenih dugovanja ne mogu se brzo riješiti - objašnjava Cartwood.
Uz otplaćivanje duga koje “guta” velik dio prihoda, loših potrošačkih navika također se teško riješiti. Stoga, umjesto da troše prije no zarade, ljudima savjetuje da potrebu za kupnjom pretvore u motiv za zaradu tj. da se njome bodre dok zarađuju npr.: “zaradim li ovaj mjesec povišicu, kupit ću si novo odijelo”. S njim se slaže i financijski savjetnik Alan Corey, autor uspješnice “Milijun do 30-te”, koji tvrdi kako je i vjera u sebe jedna od bitnijih kvaliteta koje vode do milijuna. Proučavajuću najbogatije ljude svijeta, uključujući Donalda Trumpa i Warrena Buffeta, Corey je zaključio kako, i u najtežim situacijama, nisu prestali vjerovati u svoje sposobnosti. Jedan od načina da ustrajete u namjeri da postanete bogati je taj da zamislite kako je živjeti “na visokoj nozi”. Vizualizirajte sva prekrasna mjesta koja želite posjetiti, “osjetite” finacijsku sigurnost koju ćete pružiti svojoj djeci te pomoć koju možete pružiti bližnjima.
>>>Samopouzdanje i ustrajnost ključni su elementi uspjeha (i bogatstva). Ljudi koji su zaradili milijune često su čuli “ne” no, odbijanje ih nije obeshrabrilo jer su vjerovali u svoju ideju ili proizvod. Ustrajnost im je pomogla da pronađu onoga koji im je rekao “da”.
>>>Bez obzira koliko ideja bila dobra, da bi je drugi prihvatili morate imati konkretne podatke, proračune i planove.
>>>Čak i ako vam krene onako kako ste planirali, ne možete se boriti protiv više sile npr. potresa, suše... Tome služi osiguranje koje će nadoknaditi štetu u slučaju prirodnih nepogoda, ali i rizičnih poslovnih odluka te spriječiti da bankrotirate prije no zaradite milijun.
>>>Trump kaže: “Nakon što uspijete, pomislit će da vam se posrećilo. Jest, ali zato što se prepoznali da rad vrijedi.”
>>>Dok mladima ne manjka entuzijazma, starijima ne nedostaje iskustva, slažu se stručnjaci. Dugogodišnje iskustvo, kontakti, praktično i socijalno znanje koje su stekli dragocjeni su za pokretanje posla.