To je to što me zanima!

Svi detalji i sitnice koje je bolje izostaviti u pisanju životopisa

Fotografija, hobiji i interesi te pravopisne pogreške neće impresionirati većinu poslodavaca zato je kod pisanja CV-a najbolje biti kratak, jasan i vrlo specifičan
Vidi originalni članak

Osim ako to izričito ne zatraže, poslodavcima je bolje ne slati životopis s fotografijom. Izgled za većinu zanimanja ne bi trebao biti presudan, a uz to potencijalnog šefa stavljate u nezgodnu poziciju. Ako vas odbije, mogao bi vam dati ideju da ga tužite zbog diskriminacije. Zbog toga možda neće ni htjeti pogledati ostatak životopisa. Osim fotografije, tipfeleri te gramatičke pogreške isto su tako trn u oku željenog poslodavca. Vjerojatno će pomisliti da biste tako površni i nemarni mogli biti i u obavljanju radnih zadataka. Zbog toga je prije slanja životopisa vrlo važno temeljito ga pročitati nekoliko puta ili zamoliti prijatelja da ga također pregleda. Hobiji i interesi isto tako nisu presudni za dobivanje željenog posla. Najbolje ih je navesti samo ako su vezani uz radno mjesto za koje se natječete.

Pazite da vas ne uhvate u laži

Sve se lako može otkriti, pa je bolje ne “uljepšavati istinu” o obrazovanju i iskustvu.Također, ne morate se ni izjašnjavati o političkom opredjeljenju ili vjeroispovijesti.

Može i bez preporuka

Preporuke je bolje ne navoditi jer se podrazumijeva da će vas ljudi koje ste naveli itekako ishvaliti. Stavite ih isključivo na zahtjev potencijalnog šefa.

Ne pišite cijelu knjigu

Većina poslodavaca nema vremena ni strpljenja čitati predugačke životopise. Usredotočite se samo na najvažnije podatke.

Macan@gmail.com nije cool

Životopis na papiru jarke boje, u čudnom fontu, s neozbiljnim linkovima i e-mail adresom sigurno neće dobro proći.

Izbacite negativnosti

Uvijek budite pozitivni, odnosno bolje je ne spominjati zašto ste, primjerice, otišli sa zadnjega radnog mjesta ili zbog čega ste dugo bili nezaposleni. Ružne riječi o bivšim šefovima ili tvrtki u kojoj ste radili nisu poželjne.

Važnost dobre pripreme

Na oglas za jedno radno mjesto javlja se i po više stotina kandidata i svi posjeduju približno iste vještine, iskustva, sposobnosti i znanja potrebna za obavljanje određenog posla. Kako se istaknuti među svima njima, zaintrigirati potencijalnog poslodavca i, naravno, dobiti posao? Trikove za propisno pisanje životopisa i zanimljivog motivacijskog pisma te savjete za uspješan razgovor za posao potražite na pametnakuna.hr

Idi na 24sata

Komentari 1

  • smail 22.09.2011.

    http://posaozivotopis.blogspot.com

Komentiraj...
Vidi sve komentare