I sam Barack Obama, budući da trenutno vodi dva rata, našao se zatečenim nakon što je ove godine primio Nobelovu nagradu za mir. Ipak, Obama se ne bi trebao previše zabrinjavati jer, od 1902. od kada se nagrade dodjeljuju, bilo je mnogo kontroverzi. Primjerice, Nobela u području medicine 1949. dobio je portugalski neuroznanstvenik Antonio Egas Moniz, za otkrivanje lobotomije, zahvata koji je idealan za one koji imaju “bolesne duše”. Ovaj postupak danas je etički neprihvatljiv jer dovodi do trajnog oštećenja moždanih funkcija. Zanimljivo je da su i sestri J.F. Kennedyja, Rosemary, u 23. godini, otvorili glavu i dobro je pregledali. Razlog su bile stalne promjene raspoloženja, a nakon operacije izgubila je dar govora.
Mir bez upotrebe sile
Mahatma Gandhi bio je nominiran pet puta, no nikada nije dobio Nobelovu nagradu za mir. Iako mnogo puta pretučen, utamničen i maltretiran, Gandhi je uspio samo putem nenasilne revolucije, politikom pasivnog otpora i građanskim neposluhom, osigurati nezavisnost Indije.
Mormon ostao bez nagrade
Mnogima je bilo iznenađenje što Henry Eyring za jedno od najvećih otkrića u području kemije u 20. stoljeću nije dobio Nobelovu nagradu. Pretpostavlja se da je razlog njegova neuspjeha pripadnost Crkvi Isusa Krista svetaca posljednjih dana, odnosno Mormonima.
Nagrada otišla ubojici
Nobelovu nagradu za mir dobio je 1973. Henry Kissinger, savjetnik američkog predsjednika Nixona za sigurnost. Poznat je po izreci “ako želiš nekoga ubiti, napravi to brzo”, tajnim bombardiranjima Kambodže (operacija Kondor), te koordiniranjem mnogih ubojstava i otmica u Boliviji, Brazilu, Argentini, Urugvaju, Paragvaju i dr. Također je podržavao intervenciju Turske u napadu na Cipar koje je dovela do podjele otoka. Nagradu je dobio zbog doprinosa smirivanju vijetnamskog rata.
Tesla je otkrio radio
Znanstvenik i inovator svjetskog glasa, Nikola Tesla, iako nominiran nije dobio Nobelovu nagradu. Umjesto njega za izum radija Nobela je primio Guglielmo Marconi 1909. godine. Ipak, 1942. američki ured za patente priznao je da sve zasluge pripadaju Tesli i da je on prvi izumio radio.
Nacisti, a nobelovci
Philippu Lenardu 1905. dodijeljena je Nobelova nagrade iz područja fizike zbog otkrića katodnih zraka. Osim zasluga u fizici Lenard je bio bliski suradnik Adolfa Hitlera i šef “arijske fizike”. Poznata je njegova težnja za uvođenjem rasnih elemenata u znanost od kojih bi arijevski bili najvredniji.