To je to što me zanima!

Što bi bilo kad bi bilo? Previše razmišljanja = gubitak kontrole

Stalnim analiziranjem što ste mogli, a niste učinili ili da ste drukčije to napravili vraćate se u prošlost i gubite kontrolu nad situacijama te stvarate nove dileme
Vidi originalni članak

Pretjerano analiziranje svakodnevnih situacija i odnosa na poslu destruktivna je navika koja koči samopouzdanje i sposobnost rješavanja problema, a povezana je i s gubitkom kontrole u životu. 

Šef me sigurno nije pozdravio jer sam loše odradila posao

Pretjerano razmišljanje ipak više pogađa žene nego muškarce koje si iznova postavljaju pitanja poput: “Što bi bilo kad bi bilo”, “Zašto se to dogodilo”, “Što to znači” ili “Što sam mogla napraviti drukčije”, no nikad ne pronalaze odgovore na ta pitanja, nego ih tumače na za sebe najgore moguće načine. A upravo time pozabavila se prof. psihologije Susan Nolen-Hoeksema u knjizi “Žene koje previše razmišljaju: Kako se osloboditi pretjeranog razmišljanja i povratiti život”. 

Što više istražujete problem, to ste manje sposobni riješiti ga jer “kopanje” povećava stres, koji onda koči motivaciju. Pred poslovnim i drugim izazovima zaposlenicima tad manjka samopouzdanja, a nisu ni potpuno predani cilju. Zaposlenici koje zaokupi određena situacija toliko su zaokupljeni njome da propuštaju važne informacije na sastancima i loše odrade projekt. A zbog toga se još više brinu i analiziraju. 

Osjećaji potiču razmišljanje

Kad postanete potišteni zbog neugodnog događaja, lakše se prisjetiti vremena i situacija kad ste se jednako osjećali pa počnete “kopati”.

Izokrenuta percepcija

Analiziranje vodi do toga da vidite samo ono što vaše negativno raspoloženje želi vidjeti - sve loše u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Automatsko analiziranje

Kad “kopaju”, zaposlenici se koncentriraju na prošlost i događaje koji su se dogodili, a postalo im je toliko uobičajeno da to rade nesvjesno.

Ne pretjerujte, nađite dokaze

Prije nego što se bacite na negativna tumačenja, zapitajte se kakve konkretne dokaze imate koji podupiru vaše misli i koji im se protive.

Previše razmišljanja dovodi do novih problema

Kad je Sokrat rekao: “Neistražen život nije vrijedan življenja”, sigurno nije mislio da stalno iznova analizirate situacije iz prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. 

No uz strpljenje i nekoliko strategija možete spriječiti da vam pretjerano razmišljanje preuzme život. Zaposlenici koji previše razmišljaju obično zapnu u fazi analiziranja problema. Ako je problem specifičan i rješiv, pronađite konkretno rješenje. No i uvijek tražite pozitivan izlaz. Umjesto “Zapela mi je karijera” kažite “Želim posao u kojem ću biti angažiraniji”, a zatim napravite plan za stjecanje novih vještina, poslovnih kontakata ili dogovorite razgovore za posao. Ne možete promijeniti prošlost, ali ako možete nešto poduzeti, poduzmite. 

Propitajte svoje misli

Umjesto da u svakoj situaciji vidite najgore, razmislite i o drugim tumačenjima, koja će vaše negativne misli učiniti manje uvjerljivima.

Preusmjerite pozornost

Pronađite aktivnost koja će vas zaokupiti i mentalno i fizički. Npr., igrajte tenis ili se šećite s prijateljem, no bez razgovora o problemima.

Promatrajte svoj tijek misli

Ne dajte mislima da vas kontroliraju. Obratite pozornost na njih i samo ih pustite da prođu. Ako ih zanemarite, puno manje ćete “kopati” po njima.

Analiziranje ne nestaje u danu

Pretjerano razmišljanje i analiziranje velik je problem, pa ćete se u početku morati boriti s njim, no s vremenom i praksom postaje lakše.

Oduprite se razgovorima

Traženje rješenja s kolegama ili prijateljem je dobro, no stalno isticanje negativnih detalja samo će vas gurnuti dalje u očaj. A i bit ćete pod većim stresom.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Markoo1995 16.08.2012.

    s ćim s kim zbog čega?? :)

  • barillaism 16.07.2012.

    Ajme kad se ja uvatim analizirat šta, kako, di, kad, zbog čega, zašto ovo, a ne ono.....aaaaaaaaaaaaaa. Mrzim to.

Komentiraj...
Vidi sve komentare