To je to što me zanima!

Sa realnim očekivanjima nema tuge poslije odmora

Usporene reakcije, osjećaj iscrpljenosti na kraju radnog dana, nervoza, sve manje radnog elana i energije znakovi su potrebe za odmorom
Vidi originalni članak

U prošloj godini polovica je Hrvata otputovala na godišnji odmor od najmanje  pet dana, a slično planiraju i u ovoj godini - dok je druga polovica uodlučila ostati kod kuće, pokazalo je istraživanje GfK. Sukladno s rastom stupnja obrazovanja raste i korištenje odmora - kod ljudi s najnižim obrazovanjem tek ih je oko 14 posto išlo na odmor, dok su oni s najvišom naobrazbom u oko 71 posto slučajeva koristili godišnji odmor. Od 58 posto  građana koji će ići na odmor
81 posto čine mladi od 25 do 34 godina. Poslodavci često traže od svojih zaposlenika da i za vrijeme godišnjeg odmora izvršavaju poslovne zadatke, pokazalo je istraživanje internetskog portala Posao.hr. Većin zaposlenika  na visokim pozicijama mora uvijek biti dostupna, a ponekad čak i prekinuti godišnji da bi pomogli riješiti nastali problem. U prosjeku je zaposlenicima potrebno sedam dana da se opuste i zaborave na posao te se vrate  spremi za rad.
Stres koji izaziva potreba za što većom produktivnošću i uspjehom svakodnevno  umara i iscrpljuje, a ukoliko se  zaposlenik ne odmori doći će do popularno nazvanog “burn out” sindroma , odnosno izgaranja na poslu koji vodi do potpune iscrpljenosti. 

Idilična očekivanja o tijeku odmora u većini su slučajeva nerealna i mogu rezultirati razočaranjem. Zato je važno unaprijed osmisliti plan odmora koji neće umoriti. Tako primjerice umjesto svakodnevne nabavke i nakuhavanja po cijele dane bolje se odlučiti za jednostavne i osvježavajuće recepte.
>>Idealno bi bilo godišnji rasporediti tako da u ljetnom razdoblju na raspolaganju postojedva do tri, a zimi jedan tjedan odmora. Tako će se odmor ravnomjerno rasporediti tijekom čitave godine, pa neće doći do “izgaranja na poslu” i manjka energije.
>>Ljenčarenje na suncu ne mora odgovarati svakome jer se dio zaposlenika mnogo bolje odmara tijekom aktivnog godišnjeg odmora. Adrenalinski sportovi, poput raftinga, ronjenje ili zmajarenja samo su neki od primjera opuštanja nakon kojeg će se stres istopiti, a stvari doći na svoje mjesto. Aranžmane i smještaj, te vremensku prognozu najbolje je isplanirati unaprijed. 



Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare