To je to što me zanima!

Oko 83% Europljana doživjelo je zlostavljanje na svom poslu

Najviše maltretiranja na poslu što od kolega što od strane šefe trpe Britanci, a najmanje Belgijanci, dok Nizozemci čak i puste pokoju suzu, otkrilo je istraživanje
Vidi originalni članak

Gotovo 70 posto Britanaca otkrilo je da ih kolege ili šefovi maltretiraju na poslu, otkriva studija kompanije Monster provedena na 16.517 radnika u 53 zemlje. Četvrtina smatra da maltretiranje utječe na njihov rad, dok skoro 10 posto njih priznaje da su pretrpjeli fizički napad na poslu. 

Više od 83 posto Europljana barem je jednom u karijeri doživjelo psihičko ili fizičko zlostavljanje na poslu. Isti problem ima 65 posto Amerikanaca i 55 posto Azijata. Najveći rizik od fizičkog zlostavljanja imaju Španjolci, a Nizozemci su oni koji najčešće plaču. Radnike najmanje zlostavljaju u Belgiji.   

- Poslodavci su odgovorni za zdravlje radnika, njegovu sigurnost i dobrobit, a moraju osigurati zdravu radnu atmosferu u kojoj radnici mogu normalno raditi - ističe Alan Townsend iz kompanije Monster. 

Tvrtke trebaju jasno odrediti politiku i procedure koje će zaposlenici slijediti. To može spriječiti potencijalne opasne ishode, kao što je nizak moral na poslu, loša produktivnost, tužbe i troškove bolovanja, dodaje. Ako vas maltretiraju na poslu, prijavite to Službi za ljudske resurse ili šefu. Međutim ako je riječ o manjoj tvrtki ili o šefu, savjet potražite u sindikatu, napominje glasnogovornik Bullying UK. 

Znakovi maltretiranja na poslu:

  • Stalno vas zadirkuju
  • Ponižavaju vas pred kolegama
  • Ne ponašaju se fer prema vama
  • Zlostavljaju vas psihički ili fizički
  • Okrivljavaju vas za probleme koje su uzrokovali drugi
  • Zatrpavaju vas poslom, tako da ne stignete sve napraviti
  • Redovito se prema vama odnose kao da ste nebitni
  • Preskaču vas po pitanju povišice ili vam uskraćuju priliku za uspjeh

S.O.S. u slučaju mobbinga

1. Čuvajte pisane dokaze poput pisama, dopisa, emaila i SMS poruka. To će vam pomoći u slučaju da želite pokrenuti tužbu. 

2. Pišite dnevnik, na taj način možete otkriti uzorak ponašanja koji se krije iza nasilnika. No nemojte ga ostavljati na poslu kako ne bi dospio u krive ruke. 

3. Razgovarajte s nasilnikom, možda on nije ni svjestan što radi. Zadržite pristojan ton, a ako ne želite sami s njim razgovarati, zamolite nekoga da to uradi umjesto vas. 

4. Potražite pomoć u sindikatu. 

Idi na 24sata

Komentari 5

  • moltensky 12.01.2012.

    nevezano za članak, al netko ovdje stvarno voli ryana goslinga, svako malo je na nekoj ilustraciji za članak :D

  • Stara_1 12.01.2012.

    jel maltretiranje ako ne dobijes placu ?..ili neznas kad ces imati godisnj i nesmijes na bolovanje?

  • drug Tito_1 11.01.2012.

    izmišljotina, treba raditi , kapitalizam je, nije socijalističko samoupravljanje koje niste htjeli....

Komentiraj...
Vidi sve komentare