Neuspjeh je samo prilika da idući put pokušate malo pametnije, rekao je američki izumitelj i osnivač automobilskog diva Henry Ford. Prije nego što je postao milijarder, bankrotirao je pet puta. Iz njegova slučaja vidi se kako je važno iz svakog promašaja naučiti lekciju. Prvi korak kako bi se iskoristila pogreška je priznati pogrešku, a zatim razmisliti što ste mogli drukčije napraviti kako se ne bi ponovila.
No promašaje ne treba shvaćati tragično i preosobno jer su oni dio života te ih nitko ne može izbjeći. Nikako ne smijete dopustiti da utječu na vaše samopouzdanje i počnete se smatrati manje sposobnim. Umjesto da vas oslabi, neuspjeh vas može ojačati te učiniti iskusnijima i mudrijima. Također, da biste postigli uspjeh, vrlo je važno osloboditi se straha od ponovnog eventualnog neuspjeha jer on može biti najveća prepreka ostvarenju željenih ciljeva.
Da bi se on svladao, najbolje je odmah krenuti u akciju - prvo od manjih pothvata, pa se baciti na one veće i složenije. Budući da se ljudi najviše boje ponovnih pokušaja zato što predstavljaju nepoznato, važno je prethodno temeljito istražiti ono u što se upuštate.
Probajte i zamisliti najgori mogući scenarij tog pokušaja te koliko bi vam trebalo da se oporavite od neuspjeha. Tada ćete shvatiti da vjerojatno to ne bi bilo tako strašno kao što ste mislili. Nakon što se oslobodite straha i počnete poduzimati prave korake prema uspjehu, najvažnije je u njima ustrajati bez obzira na moguće zastoje.
Olovku u ruke za motivaciju
Zapišite sve lijepo što bi vam se moglo dogoditi ako se konačno oslobodite straha i počnete ostvarivati željene ciljeve. Svaki put kad se osjećate nesigurno, obeshrabreno ili prestrašeno, pročitajte što ste zapisali kako biste stekli novu snagu i motivaciju. Prisjetite se i dosadašnjih uspjeha te i njih zapišite jer ćete si time dodatno učvrstiti samopouzdanje te steći hrabrost.
Ne uspoređujte se - radije učite
Ako se budete vječno uspoređivali s drugima, nikad nećete biti zadovoljni. Umjesto toga zamolite kolege koje cijenite da vam pomognu savjetom te podijele s vama iskustva koja bi i vama jednog dana mogla pomoći.
Simptomi straha od neuspjeha
Odgađanje obveza, pretjerana tjeskoba i perfekcionizam simptomi su samosabotaže u postizanju planova.
Recite ‘znam, hoću, mogu’
Negativne izjave poput “nisam dovoljno pametan da bih uspio” valja promijeniti u pozitivne, odnosno neprestano si govoriti “znam, hoću, mogu”. Samo s poboljšanim samopouzdanjem možete ostvariti toliko željeni uspjeh.
Prava pitanja otvaraju vrata
Nakon neuspjeha postavite si tri pitanja - “zašto se dogodio”, “kako sam ga mogao spriječiti” i “što bih trebao napraviti da se ne ponovi”. Također, važno je zapamtiti da je neuspjeh relativan pojam. On može biti pokretač velikih životnih promjena nabolje.
Strpljenje je moćan saveznik
Važno je shvatiti da za najbolje stvari u životu najčešće treba puno vremena, pa je bitno naoružati se strpljenjem. Neprestano iskušavajte nove metode do uspjeha.