Izreka kaže: “U radu je spas”, no katkad nam je potreban i spas od posla. Stres na poslu često je glavni krivac za narušeno zdravlje.
Zbog stresa se tako pojavljaju probavni problemi i poremećaj spavanja. Za stres smo si nerijetko krivi sami jer šutimo i radimo umjesto da porazgovaramo o problemima koji nas muče. Primjerice, ako se dogodi da zbog spore administracije, zastarjele tehnologije ili kontraproduktivnoga kolege ne možete na vrijeme i kvalitetno obaviti posao, otvorite karte i tražite sve što vam je potrebno za normalan rad. Ako niste znali, upravo su organizacijska ograničenja glavni krivci za bolesti uzrokovane stresom na poslu. Stresne su i situacije kad se nadređeni ne slažu o tome kako treba obaviti posao. Nađete li se između dvije šefovske vatre, ostanite neutralni. Klonite se uredske politike, sukoba i potencijalno eksplozivnih situacija.
Ako vam kolegini postupci ne daju spavati, razgovarajte s njim, no ako se ništa ne promijeni, o problemu razgovarajte sa šefom.
U startu smireno
Za početak na posao krenite ranije. Bez jutarnjeg stresa dan je bitno smireniji.
Odredite prioritete i prvo radite najvažnije poslove
Katkad jednostavno nije moguće sve prispjele poslove obaviti u jednom danu niti je dio poslova moguće delegirati. Kad se ne možete rasteretiti, ono što možete učiniti jest smanjiti stres određivanjem prioriteta. Najprije obavite one poslove koji su hitni i važni. Kad se riješite prioritetnih obveza, na kraju radnog dana nećete biti pod stresom.
Rasčistite nesporazume i saznajte zadatke
Jesu li na radnome mjestu jasno određene vaše odgovornosti i poslovi? Zaposlenici kojima nije posve jasno što je točno njihov dio posla te što sve šef od njih očekuje, na poslu su pod velikim stresom. Što prije raščistite sve nesporazume. Tražite od šefa jasan opis posla i očekivanih rezultata te upozorite ako je to za vas prevelika odgovornost.