To je to što me zanima!

Navike pravilne uštede novca uče se odmalena!

Najbolje je odmalena naučiti djecu kako je važno štedjeti. Osim što neće uzalud rasipati novac, otvaranjem prve štednje steći će i znanja o bankovnom poslovanju
Vidi originalni članak

Djeca će o financijama i novcu najviše naučiti promatrajući vas i vaše navike oko kupnje i potrošnje. Bitno je stoga objasniti im na koji način novac dospijeva u vaše kućanstvo ti pomno izabrati na što ćete ga potrošiti. Naravno, u ranoj dječjoj dobi igračaka i slatkiša se nikada neće moći zasititi stoga je bitno pojasniti im važnost potrebnih i one manje nužnih stvari na koje vrijedi potrošiti novac.

Osim korisnih savjeta, možete ih podučiti izradi plana štednje. Ovisno o dobi vašeg djeteta, mijenjat će se i njihovi prioriteti te je stoga važno pravilno usmjeriti novčane iznose, posebice one veće.

Vrijeme za prve novčane lekcije

Polaskom u osnovnu školu, djeca svakodnevno posjećuju trgovine i pekarne. Već tada je dobro obići s njim nekoliko trgovina i pojasniti mu odnos cijene i kvalitete pojedinih proizvoda. Također, bitno je pojasniti djetetu kako često trgovine imaju različite cijene identičnih artikala te da je važno obratiti pozornost na to pri kupnji kako bi se što manje novaca potrošilo na željeni proizvod. 

U pubertetskim godinama djeca već značajno oblikuju svoju osobnost i kreativnost pa im na pamet mogu pasti razne ideje oko potrošnje novca, a koje im se već sutradan neće sviđati. Zato je dobro u toj dobi podučiti ih većoj štednji ili pak otvoriti im prvu dječju štednju u banci kako bi novac tako mogao biti pod kontrolom. Već tada djeca mogu početi učiti na koji način funkcionira bankovno poslovanje te im možete pojasniti kako štednjom u banci može ''zaraditi'' kamate.

Idealna dob za otvaranje dječje štednje u bankama

Većina banaka u svojoj ponudi sadrži dječje štednje, nazvane lako pamtljivim i zvučnim imenima. Na dječji štedni račun u Erste banci nazvan Medo Štedo možete bilo kada uplatiti novčani iznos po vašoj želji te pored redovne kamate na štednju možete ostvariti dodatnu premiju na obračunatu kamatu do čak 50 posto. Dječja štednja Hypo limač namijenjena je djeci do 14 godina starosti, a Hypo teens tinejdžerima od 14 do 18 godina. Maksimalan dopušteni saldo iznos na prvu je 100, a na drugu 200 tisuća kuna.

Kunski štedni račun Pčelica Zagrebačke banke namijenjen je djeci do navršene 16. godine života, a dječja štednja Floki Volksbanke može se ugovarati maksimalno do 18. godine starosti. Otvaranjem dječje štednje djeca će novac osigurati u bankama koju već tada mogu upoznati kao savjetnika oko navika štednje. 

Važno je već u ranoj dobi usmjeriti dijete prema štednji i upravljanju novcem jer tako potičete razvoj njegove odgovornosti. Osiguravanjem džeparca i uštedom novca, već u djetinjstvu mu osiguravate bezbrižnu budućnost. Nakon što poraste, znat će cijeniti vrijednost novca i bit će zahvalan na otvorenoj štednji koja će mu itekako dobro doći prije zaposlenja i vlastitih primanja.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • Šarlota 22.11.2012.

    Najbolji oblik štednje je uzdaj se u se i u svoje kljuse, pa tako da ja imam svoju "kasicu" (obična staklenka) u koju ubacujem samo kovanice od 5 kuna, a za godinu dana se bogme toga nakupi. Pokušajte se odreći metalnoga mede i svaki koji dobijete "ušparajte" - iznenaditi će vas koliko se toga može skupiti bez da osjetite "štednju".

  • timica2 06.11.2012.

    Slažem se da djeci treba usaditi pojam štednje od malena.!! To je vrlo važna odgojna mjera,koja će utjecati na njihov život u budućnosti.!! Odgovornost i štednja su temelj za kvalitetan život uopće.!!

  • zgja 05.11.2012.

    nofci su tu da se troše :)

Komentiraj...
Vidi sve komentare