To je to što me zanima!

'Naučili smo trikove za uštedu na skupoj električnoj energiji'

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Sudionici akcije Kunu po kunu doznali su kako razlikovati kvalitetne od nekvalitetnih štednih žarulja, kako koristiti "Green calculator" i smanjiti račune
Vidi originalni članak

Sudionici akcije Kunu po kunu, Monika i Dario Matacun ovog su tjedna zbog visokih cijena struje poželjeli savjet kako smanjiti taj rastući trošak u obiteljskom budžetu. Kroz razgovor s ekspertom za rasvjetu iz tvrtke Lighting d.o.o. Domagojom Duporom otkrili su kako uštedjeti sada, a kako promišljati energetsku budućnost vezanu za rasvjetna trošila u domaćinstvu. 

“Kroz razgovor smo saznali da se klasične žarulje izbacuju iz upotrebe zbog toga što se godinama nije radio razvoj ili poboljšanje istih, tako da su one ostale samo preveliki potrošači”, kaže Dario Matacun. Dodaje da su on i Monika saznali kako se razlikuju kvalitetne i nekvalitetne štedne žarulje (fluokompaktne), gdje je jedan od najlakših načina taj, da se na samoj kutiji u kojoj se nalazi žarulja provjeri da li ima dodatnih podataka o žarulji ili su samo prikazane jačina i vrsta grla, kao što su podatci o temperaturi svjetla u Kelvinima. 

Domagoj Dupor je također obitelji Matacun objasnio i sve o korisnosti žarulja gdje je napomenuo da se također mora pripaziti i na vrijednost koju žarulja daje, u lumenima po Watt-u. Što više lumena, to je bolja iskoristivost, savjet je ovog stručnjaka za svjetlotehnički inženjering.

Izračunom preko Green calculatora smo također vidjeli i kako se kreću moguće uštede električne energije ako se obične žarulje zamijene sa štednim, bilo da su LED ili fluokompaktne. Što se ušteda tiče, također smo saznali da se ne štedi samo s korištenjem štednih žarulja, nego je također bitan i položaj rasvjetnih tijela, tako da se na navedeni način može smanjiti broj rasvjetnih tijela, ili čak s dobro proračunatim položajem rasvjetnih tijela, dobiti isti, odnosno bolji, "svjetliji" efekt nego kod prvog položaja”, kaže Monika Matacun.

Naravno, priča je išla i šire, pa su naučili ponešto i o skoro svim postojećim rasvjetnim tijelima, te mogućnosti kupnje rasvjetnih tijela po najpovoljnijim cijenama i s brzom dostavom preko web shopa firme Lighting, te su vidjeli i prezentacije osvjetljenja objekata koje je odradila tvrtka Lighting.  “Ako ostvarimo san i kupimo kuću u Lonjskom polju, te je uspijemo urediti u izvornom obliku, obavezno ćemo kontaktirati Domagoja kako bi se konzultirali po pitanju unutrašnje i vanjske rasvjete”, kaže Dario Matacun, koji dodaje da unatoč savjetima koji su im korisni za sadašnji dom želi savjet i za konkretan prostor u kojem će boraviti u budućnosti, jer svaki je objekt jedinstven, te je potrebno individualno izraditi planove rasvjetljavanja i proračunati troškove.

Idi na 24sata

Komentari 8

  • RadenkoCuturilo 14.05.2012.

    8. Ako se sve to bolje razmotri i uzme u obzir još neistraženi utjecaj plave komponente CFL svjetiljke na izlučivanje melatonina, mogući rak dojki i kože ( istraživanje izraelskog instituta), migrenu i dr ostaje upitna štedljivost “štedne žarulje” ili drugim riječima istraživanja o utjecaju tih svjetiljki na zdravlje ljudi nisu još ni u povojima a tehnolgija ide punom snagom u pogon (uporabu).No kod nas to nikada nije bio problem, niti se bavimo takvim istraživanjima niti o tome govorimo. 9. Prema švicarskim istraživanjima “štedna žarulja” bi trebal biti udaljena oko 30 cm od dječije glave da bi se održale temeljne granične razine ( mjerene gustoćom struje) i izbjegle štetne posljedice po zdravlje djece ( uzrok zdravstvene štete je u po magnetskim i električnim poljima frekvencije desetak ili više kHz induciranim strujama u tijelu i glavi djeteta) . .Što će to netko (roditelji) mjeriti i automatikom održavati razmak od 30cm? 10. Iz navedenih razloga, ukoliko se odlučite za CFL( a morat ćemo, jer mi građani ne odlučujemo o tome nego neki drugi interesi a problem nam se prikazuje maglovito), nemojte za dječje sobe i radne svjetiljke rabiti “štedne žarulje” nego klasične ( ima vremena da ih se još nabavi i nažalost napravi zaliha) ili druga varijanta halogene, koje su najsličnije običnim žaruljama ali bi i o tome trebalo pisati i znati više). U hodnicima, vani , kupaonici i sl. gdje se ne zadržavate duže vremena, dolaze u obzir štedne, ali ne one po 5 kuna, nego od nekog renomiranog proizvođača, ma da danas ni to ne znači mnogo.

  • RadenkoCuturilo 14.05.2012.

    3.Da bi “štedna žarulja” ispravno radila mora imati poseban elektronički sklop –starter koji radi na frekvenciji od 5kHz do 60kHz (ovisno o proizvođaču). Upravo ta frekvencija je sporna u smislu zdravstvenog utjecaja, poglavito na djecu ( nema dovoljno istraživanja a i pokušaji su u problemima jer nema dobre metodologije mjerenja-, dobivaju se vrlo različiti i diskutabilni rezultati). Jesu li gospoda u razgovoru spomenula, da li se jakosti električnog i gustoća toka magnetska polja ovih “štednih žarulja” uklapaju u hrvatske standarde ( navedene u novom pravilniku o zaštiti od elektromagnetskih polja NN98/2011). Nisu spomenuli. I smiju li oni to iznijeti transparentno? 4. Zbrinjavanje otpada “štednih žarulja” je skuplje nego običnih, jer se radi o specijalnom otrovnom otpadu ( recimo živa). 5. Često marketinški deklarirane vrijednosti o “jednakosti” 11W CFL i 60W klasične je vrlo upitno, netočno i ovisno o proizvođačima i marketingu. U prilog tome ide i to što svjetlosni tok štedne sijalice vremenski vrlo brzo opada poglavito kod ovih slabije kvalitete ( niske cijene), a da ne govorimo o upitnoj trajnosti ( 20000sati??). 6. Savjet o češćem isključivanju štedne rasvjete je nekorektan ( rapidno se smanjuje trajnost svjetiljke ). 7. Dalje, CFL svjetiljka ipak daje svjetlost u bljeskovima ( neprirodno) za koje nema dovoljno dokaza o štetnosti za oči.

  • RadenkoCuturilo 14.05.2012.

    Moglo bi se znanstvenom metodom i objavljenim znanstvenim radovima dokazati i pokazati: 1. Uštede sa “štednim žaruljama” su sporne. Razlog je u tome što je za proizvodnju jedinice takve “žarulje “ potrebno utrošiti više energije nego za klasičnu žarulju ( različiti skupi materijali.). Mnogi od tih materijala su otrovni i radioaktivni ( nemojte da vam se razbije takva “žarulja”). 2. “Štedne žarulje” su ustvari svima poznate fluorescentne cijevi samo su zbijene u kompaktnu konstrukciju zbog lakše primjene umjesto klasičnih žarulja. Sve takve svjetiljke proizvode ustvari UV zrake koje se u luminofornom premazu s unutranje strane staklenog balona pretvaraju u vidljivu svjetlost. Zapamtimo, dio ,toga UV zračenja dolazi do naše kože ( načelno se UV zračenje nepretvoreno u vidljivu svjetlost apsorbira u staklenom balonu ali nikada sve). Pravu informaciju o mogućoj opasnosti za neke osobe i djecu možemo dobiti na web stranicama dviju agencija njemačke vlade ( BfS i SSK-Strahlenschutzkommission)), koja je (informacija) važna za fotoosjetljive ljude i djecu. Naravno, mnogi to prešućuju ( vjerujem namjerno- oni nisu nezavisni od svojih poslodavaca).

Komentiraj...
Vidi sve komentare