Biti dio tima sve je veći prioritet jer se mnoge tvrtke oslanjaju na radnu snagu i sve se više traži ispunjavanje ciljeva uz pomoć drugih ljudi, kaže predsjednik tvrtke OI Partners Tom Ford. Ta je tvrtka, koja se bavi poslovnim savjetovanjem, provela istraživanje koje je pokazalo kako 71 posto ispitanih poslodavaca od zaposlenika traži da su timski igrači. Kako biste se što bolje uklopili u grupnu radnu atmosferu, ego ostavite kod kuće.
Nitko ne želi raditi s nekim tko misli da je najpametniji u prostoriji. Naposljetku, i radite s drugima jer svatko ima određenu kvalitetu koja je potrebna timu. Kad radite u grupi, morate početi razmišljati kako pridonijeti timu. Dakle zaboravite na to kako vi inače volite obavljati posao te prihvatite način rada ekipe. Primjerice, ako sve obavljate u zadnji trenutak, ovaj put počnite malo ranije kako ne biste vršili pritisak na druge u ekipi i ugrožavali zadani rok.
Treba zapamtiti i kako se najbolje timske igrače ne treba uvijek čuti, oni zapravo moraju jako dobro slušati. Uvijek su informirani i točno znaju u kojoj je fazi obavljanje zadatka.
U ekipi se sve brzo mijenja
Rad u ekipi podrazumijeva kako neće sve uvijek ići glatko. Nemojte da vas obeshrabre promašaji, promjena načina rada i slično. Usredotočite se na to da što prije riješite sve probleme.
Nemojte biti pasivni
Mnogi u timu stoje u sjeni. Ne preuzimaju odgovornost kakvu bi preuzimali da rade sami. Ali najbolji se timski igrači unose u rad u timu kao i da rade sami. Zato nemojte biti pasivni, nego dolazite pripremljeni na sastanke. I nemojte misliti da, ako radite s više ljudi, drugi neće primijetiti da zabušavate.
Popravite se na temelju kritika
Dati i primiti konstruktivnu kritiku vrlo je bitno u timu. Prihvatite kritiku i na temelju nje poboljšajte doprinos ekipi. Isto tako, kad kritizirate, radite to s poštovanjem i za boljitak svih kolega.