Potraga za novim poslom, osim što se često zna pretvoriti u dugotrajan proces, nerijetko donosi sa sobom i mnoštvo stresnih situacija. Iako samo sastavljanje životopisa i motivacijskih pisama zahtijeva veliki trud i napor, upravo susret s poslodavcem zahtijeva pravu pripremu. Kako se rukovati, kako se odjenuti, što o sebi prezentirati, što ne spominjati – samo su neke stavke koje poslodavac prilikom susreta procjenjuje.
U sklopu edukacija projekta ''Od nezaposlene do zaposlene'', Jasenka Maltarić Dujnić našim finalisticama održala je predavanje o važnosti samoprezentacije, ali i pripreme za razgovor s klijentima.
Kompanije se trebaju baviti svojim zaposlenicima
Jasenka Maltarić Dujnić iza sebe ima više od 20 godina radnog iskustva u području upravljanja ljudskim potencijalima, a svoje bogato iskustvo započela je radom u Podravki odakle je otišla s pozicije direktora službe zapošljavanja i razvoja karijere u Panonsku pivovaru. Tamo je sedam godina kao menadžerica za Upravljanje ljudskim resursima i učila od najboljih europskih praktičara tog područja te provela nešto više od pet godina u Belupu kao direktorica Razvoja ljudskih potencijala.
'Cijeni se poznavanje stranog jezika i rada na računalu
Strateška uloga Upravljanja ljudskim potencijalima jest kreirati platformu za ostvarivanje željenog rasta i razvoja kompanije. ''Gledano u cjelini, svrha tih inicijativa je povećati motivaciju, efikasnost i osjećaj pripadnosti među zaposlenicima.''
A kako biste to postigli, bitno je dobro se prezentirati potencijalom poslodavcu. Naravno pozicija, radno mjesto i opis posla za koji se radi selekcija uvjeti su koji određuju idealnog kandidata. ''Iako znanja, vještine i kompetencije ovise o potrebi radnog mjesta za koje zapošljavamo, uvijek nam je važno da je osoba u svom dosadašnjem radu i školovanju pokazala izvrsnost, da poznaje barem jedan strani jezik te da poznaje rad na računalu. Osim toga, nastojimo zaposliti ljude koji su spremni i sposobni slijediti visoke standarde poslovanja te su spremni i dalje učiti, rasti i raditi na sebi'', rekla je Maltarić Dujnić dodajući kako je ono što najviše cijenimo kod ljudi, bez obzira o kojoj se poziciji radi, splet vrijednosti, lojalnosti, spremnosti za rad u timovima i želje za stalnim unapređenjem i efikasnošću.
Svaki kandidat treba pokazati interes i motiviranost za rad
''U samom intervjuu koji je jedan od koraka u našoj proceduri selekcije i odabira kandidata, sve više dolazi do izražaja da se većina kandidata zna dobro prezentirati. Vrlo je važno da se kandidati pripreme za intervju, da znaju ponešto o kompaniji, da pokažu interes i motiviranost za rad na radnom mjestu za koji su se javili.''
Područja iz kojih stručnjaci na razgovoru za posao najčešće postavljaju pitanja, odnose se na obrazovanje i stručnost, radno iskustvo i dosadašnja postignuća, profesionalne ciljeve i integritet, motivaciju te sposobnost rješavanja problema. Među tipične, najčešće upite svakako se ubraja ono da kažete nešto o sebi.
Pitanja o prijašnjem radnom iskustvu
Prijašnje radno iskustvo također je bitno prilikom procjene idealnog kandidata jer tako novi poslodavac može steći bolji uvid u vaše sposobnosti i ambicije. Učestalo postavljana pitanja o prijašnjim poslovima koja bi vas mogla dočekati na razgovoru za posao su:
- Koji su razlozi prekida radnog odnosa?
- Koje su vam bile odgovornosti i zaduženja na prethodnim poslovima?
- Koji su vas aspekti posla / projekti / izazovi najviše razvili u profesionalnom smislu?
- Kakvi su vam bili nadređeni?
- Tko vas se najviše dojmio i zašto?
- Koji je od vaših bivših poslodavaca bio najbolji i zašto?
- Koje vas od prošlih radnih mjesta najbolje pripremilo za ovaj posao i zašto?
Najveća greška je nepripremljenost za razgovor
''Jedna od većih grešaka, po mome mišljenju, jest nepripremljenost kandidata za razgovor. Ponekad se dogodi da tijekom prvog intervjua imate dojam da kandidat ni ne zna za koje se mjesto javio ili kad je očito da nije ni promislio o tome što bi on ili ona mogli dati nama kao poslodavcu'', rekla je Maltarić Dujnić te izdvojila neka od najčešćih pitanja koja se postavljaju kandidata, a kojima se procjenjuje zainteresiranost, odnosno motiviranost za radno mjesto:
- Što znate o našoj tvrtki?
- Što vas je privuklo da se javite na naš oglas za posao?
- Zašto želite raditi baš ovdje?
- Što vas čini kvalificiranim, najboljim kandidatom za ovaj posao?
- Zašto ste zainteresirani za ovaj posao?
- Koji vam se aspekti ovog posla čine najzanimljivijim?