Jaz među spolovima, kao i statistička potplaćenost žena naspram muškaraca na istom radnom mjestu, okreće se u korist mladih žena - barem u Velikoj Britaniji, govore novi podaci njihovog Nacionalnog ureda za statistiku. Tako žena u 20-im godinama života zaposlena na puno radno vrijeme zarađuje preko dva posto više od muškog kolege iste dobi.
Prema njihovim podacima, žene do 30. godina mogu očekivati bolje plaće nego muškarci, a ostvarenje poslovne karijere im je olakšano. Razlika u plaćama smanjila se u svim dobnim skupinama. Prije deset godina žene u 30-ima zarađivale oko deset posto manje od muškaraca dok danas zarađuju oko tri posto manje.
- Za žene koje nemaju djecu ne postoji jaz u plaći naspram muškaraca dok za žene u 40-ima ako razlike i postoje, one su beznačajne - kazala je ekonomistica Ruth Lea.
Razlozi izjednačavanja
Broj žena koje nemaju djecu dosegao je rekordne razine pa čak petina Britanki na pragu srednje dobi nema ni jedno dijete. Od žena koje su rođene 1964. jedna od pet nema djece, a takva statistika u povijesti je bila jedino u prvoj generaciji nakon Prvog svjetskog rata. Analitičari smatraju da je do promjene u iznosu plaća došlo jer su žene odlučile postaviti karijeru kao prioritet dok im je obiteljski život na drugom mjestu. Ostale odlažu majčinstvo ili zbog visokih troškova života ili zato što nisu pronašle zadovoljavajućeg partnera. U poslovnom napretku žena posljednjih desetljeća uvelike je utjecalo i njihovo bolje obrazovanje te motivacija za postizanjem uspjeha u karijeri.