Iako je klišej, “Dođi mi s rješenjima, a ne s problemima”, slogan je kojim se vode i koji objeručke prihvaćaju svi poslodavci. Oni jasno najviše vrednuju ljude koji imaju (ili bar djeluju kao da imaju) kontrolu nad problemom ili situacijom. Razumljivo je, stoga, u trenucima “podrhtavanja tla pod nogama” posegnuti za sitnom, dobronamjernom laži, kažu psiholozi. Da ne ispadnete nekompetentni (ili predramatični), reći ćete: “Sve je pod kontrolom”. No to nije varijanta koja uvijek prolazi najbolje. Ponekad je puno bolje i isplativije biti iskren i, bez panike, otvoreno porazgovarati s nadređenim ili kolegama koji bi vam mogli pomoći, ističu stručnjaci. Jednostavno objasnite da rješavanje zadatka ne klizi glatko kao što ste očekivali i da bi vam dobro došao savjet ili sugestija dok još možete riješiti problem. Tvrdite li da je sve u najboljem redu, a rok dočekate nespremni, srozat ćete se u očima nadređenih i kolega. Slično je i sa zadacima koji vam “ne leže” i koje odrađujete s mučninom u želucu. Pretvarate li se, s knedlom u grlu, da ste jako zadovoljni dodijeljenim zadatkom, nadređeni bi lako mogao pomisliti da vam ovakve zadaće doista najviše odgovaraju te ih učiniti vašom primarnom dužnošću. Naravno da zadatak ne možete odbiti, nego ćete ga marljivo odraditi. No ono što možete, napominju stručnjaci, je otvoreno porazgovarati sa šefom o vlastitim preferencijama, sklonostima i vještinama (odnosno nedostacima i onome što vam ne ide od ruke).
Smatrate li kako je priznanje da ste zakasnili na posao zato jer ste zaspali jednako profesionalnome samoubojstvu, niste u pravu, tvrde psiholozi. Povremena kašnjenja, kažu, (osim ako vam šef nije oštrokondža), neće bitno naštetiti vašem ugledu ili mogućnosti napredovanja.
PONEKAD SE DOBRO SASTATI S POSLOVNIM "POZNANIKOM"
Susretanje poznanika kojeg niste vidjeli nekoliko godina i izjava : “Moramo se naći na kavi!”, dobro je poznata svima. Iako oboje znate da je vjerojatnost nalaženja približno jednaka nuli, svejedno učestalo koristite ovu “bijelu” laž. U poslovnome se svijetu ova situacija ipak gleda na malo drukčiji način. Sretnete li na konferenciji ili sastanku poznanika koji vam baš i nije zanimljiv ili se niste imali namjeru s njime sastajati, a uvriježena izjava ipak “izleti”, možda je bolje da sastanak realizirate, kažu stručnjaci. Možda vam zatrebaju njegovi savjeti, ideje ili kontakti.
LAŽNA ZAJEDNIČKA VIZIJA NE VALJA
Nitko ne voli ulizice pa čak ni šefovi. Zato nemojte nastojati prisvojiti zasluge slažući se sa svima i podilazeći im. Da ste imali istu ideju, podijelili biste ju s drugima prije. Slaganje s kolegama i podržavanje njihovih ideja posve je u redu, kažu stručnjaci. No pretvaranje da imate zajedničku viziju i prisvajanje zasluga nije. Na radnome je mjestu ponekad ipak puno bolje zadržati iskren i otvoren pristup.