Veselje koje ljubimci donose, ublažavanje stresa..., samo su neke pozitivne strane dovođenja ljubimaca na posao, pokazalo je istraživanje portala Mojposao. Tako misli 57 posto Hrvata. Također, pas, mačka ili ribica u akvariju potiču razvoj međuljudskih odnosa jer povezuju zaposlenike i mogu olakšati započinjanje razgovora, smatra 46 posto. No zaigrani ljubimac može i odvlačiti pažnju i smanjivati koncentraciju te tako smanjivati produktivnost, strahuje 40 posto ispitanika. Ukupno, oko 34 posto radnika uvjereno je kako ljubimci nemaju što tražiti na radnome mjestu. No u Hrvatskoj u ovom trenutku samo 15 posto ispitanika smije dovoditi ljubimca na posao. U stranim zemljama situacija je drugačija. Tako u SAD-u čak 21 posto ispitanika su barem jednom doveli svojega psa ili mačku na posao. Od Hrvata koji se i na poslu smiju družiti sa svojim ljubimcem, tri četvrtine je to pravo barem jednom iskoristilo.
Važno je da se napravi raspored dovođenja ljubimca kako bi se izbjegli neugodni susreti pasa i mačaka ili ratobornih vrsta pasa. Ipak, tvrtke su uvijek na riziku jer životinje su nepredvidljive te ako ljubimac ugrize ili ogrebe zaposlenika, tužbe mogu biti astronomski visoke.
Ispitvanje o ljubimcima
Velike tvrtke u Americi i Europi prije nego dopuste dolazak ljubimaca na posao, kako bi spriječili eventualne nesuglasice, provedu opsežno ispitivanje unutar tvtrke da vide slažu li se svi djelatnici s takvom politikom tvrtke
Moraju biti pod nadzorom
Više od polovice ispitanika podržava praksu dovođenja kućnih ljubimaca na radno mjesto. No ipak većina bi zahtijevala da je ljubimac pod stalnm nadzorom.
Alergije i buka od životinja
Buka i nered karakteristični za životinje također bi, iako nezamjetni, mogli smanjiti produktivnost na poslu. Kućni ljubimci na poslu mogu izazvati i zdravstvene probleme. Ljudi vrlo često imaju alergije na životinjsku dlaku, pogotovo mačju.