To je to što me zanima!

10 koraka do izlaza iz dugova: Naučite kako možete uštedjeti

Procjena štete: Tijekom dva tjedna zapisujte baš svaku lipu, a u planiranju pomaže i pravilo 20 posto. Osim toga, možete prodati sve ono što vam više ne treba
Vidi originalni članak

Kako biste izašli iz duga, prvi korak je objektivna analiza problema. Prestanite ga ignorirati, odnosno gomilati neplaćene račune i bacati obavijesti banke o prekoračenju minusa. Da biste dobili jasniju sliku o trenutačnoj financijskoj situaciji, sjednite s cijelom obitelji i zapišite koliko točno dugujete te kome. Ako vam otplata duga uzima više od 20 posto mjesečnih prihoda, onda biste osobito morali napraviti hitan plan za reorganizaciju troškova. 

Uz to obvezno označite na kojem su dugu najveće kamate jer biste se njemu trebali odmah posvetiti. Rješavanjem takvih dugova ćete se dugoročno riješiti najveće financijske opterećenosti. No vrlo je važno da napravite kućni proračun, odnosno točno utvrdite koji su vam nužni rashodi poput onih za hranu, nužnu odjeću, režije, obrazovanje... 

Uz to razmislite i na što nepotrebno trošite novac, tj. imate li kakvih luksuznijih navika kojih biste se mogli odreći dok ne budete financijski stabilniji. Najbolje je da u razdoblju od dva do tri tjedna zapisujete baš svaku stavku na koju ste potrošili novac. Tako ćete najlakše moći utvrditi na što ide većina vaših prihoda i možete li ih ikako ograničiti. 

Riješite se kartica i plaćajte ‘kešom’

Radije plaćajte gotovinom, a ne karticom jer tako imate stvaran osjećaj koliko novca trošite. Najbolje je da ih se potpuno riješite ili date pouzdanom rođaku ili prijatelju na čuvanje.

Zamolite vjerovnike za odgodu plaćanja duga

Obavijestite vjerovnike o financijskim problemima u kojima ste se našli. Vjerojatno će imati razumijevanja pa ćete ih uspjeti nagovoriti na kraću odgodu plaćanja. Osim toga, tako će si ipak osigurati naplatu duga. 

Proučite cijene operatera 

Pregledajte račune za mobitel, telefon, TV pretplatu, internet pa se raspitajte postoje li povoljniji dobavljači tih usluga. Režije plaćajte ondje gdje su najmanje naknade, najbolje izravno u poslovnici.

Ne pokrivajte dug novom karticom

Koliko god vam bio velik dug na kartici, nikako nemojte otvarati drugu kako biste ga pokrili. Tako ćete samo zapasti u još veće poteškoće i plaćati dvostruke kamate. Radije doznajte koja banka nudi najniže kamate na posuđeni novac te najdulji rok otplate. 

Uštedite na trošku automobila

Umjesto da autom idete na posao, razmislite o javnom prijevozu, biciklu ili zajedničkoj vožnji sa susjedima ili kolegama. Uz to se bavite besplatnim sportovima poput trčanja ili planinarenja. 

Ekološkom sviješću do uštede

Redovitim gašenjem svjetla, manjim zagrijavanjem prostorija zimi te manjom upotrebom klima-uređaja tijekom ljeta ne samo da čuvate okoliš nego i ostvarujete značajne uštede. 

Probajte plaćati više od minimalne rate kredita

Ako možete, plaćajte rate kredita češće nego je to uobičajeno i više od predviđenog minimuma. Time ćete smanjiti vrijeme potrebno za otplatu duga po kreditnoj kartici i u isto vrijeme uštedjeti plaćajući manje kamate.

Prodajte ono što vam ne treba

Ako imate sobu viška, pokušajte je iznajmiti. Bilo bi dobro i prodati sve nepotrebne stvari koje ne koristite - od odjeće do kućanskih aparata. Osim novca, dobit ćete i više prostora u stanu. 

Pitajte za pomoć ako ne možete sami riješiti dug

Ako sami ipak ne uspijete upravljati dugom, obratite se za pomoć financijskom stručnjaku, u banci ili centru za socijalnu skrb. Pomoć možete potražiti i u nevladinim udrugama koje se bave problemima prezaduženih građana. 

Bolje je ipak uzeti nenamjenski kredit

Dugoročno planirajte buduće troškove pa radije štedite novac za točno određenu namjenu nego da uzmete novi kredit. Ako baš morate, radije uzmite nenamjenski kredit nego karticu. 

Idi na 24sata

Komentari 8

  • mila 19 29.04.2013.

    ne kupujte pizdarije,ne ulazite u kredite,bacite kartice,ne šetajte po centrima nego po šumama i ledinama sa bočicon vode...i svi sretni!

  • janjac 29.04.2013.

    mi smo prvi mjesec 2012. čuvali svaki račun, sve kaj smo potrošili smo zapisali...ispalo je da nam (uz dva nezaposlena u obitelji) fali svaki mjesec jedna minimalna plaća, oko 3000 kuna za kolko tolko normalan život, samo da bi bili na nuli...to je bilo sve bez kina, kazališta, pizze, bilo čega, samo računi,hrana, dopunsko, tel. int. prijevoz, kredit... prema tome, di štediti???

  • tratinčica199 29.04.2013.

    pa dajte s čega mi danas možemo štedjeti??? otac mi je je u velikom minusu radi svog šefa koji naravno ne isplaćuje plaće na vrijeme a ima zarađeno i to ti je onda država...i sada ti štedi..a jedva da imaš za živjeti..katastrofa na šta čovijek dođe, ali ne radi sebe jer pošteno radi ,nego radi takvih lopova koji će ja se nadam jedamput dotaknuti dno!!!

Komentiraj...
Vidi sve komentare