Ovaj je kruh originalna ideja Zlatka Pejića, stručnjaka za prirodne stilove življenja, a razvijao ga je slijedeći mediteransku, japansku, talijansku i francusku tradiciju. Na ekološkom imanju Zrno provode se sve faze – od polja do stola – jer se tamo uzgajaju žitarice za kruh, no isto tako i melju u malenom mlinu i u proizvodnji se koristi uvijek svježe brašno. Na hrvatskom tržištu predstavlja potpuni novitet, a namijenjen je širokom krugu potrošača, ljubiteljima domaćeg, izvornog okusa. U svijetu ovakav beskvasni kruh nazivaju SURDOUGH BREAD.
Predstavljeno je šest vrsta kruha; Kayu s kuhanom rižom i dodacima zobenih pahuljica i sjemenki, Kruh 5 žitarica, Kruh Polenta, Ciabatta i ciabatta peciva, Seoski kruh i Tahini kruh. Napravljeni su isključivo od ekoloških sastojaka, sa čistom izvorskom vodom, potrebno ih je čuvati u platnenim vrećicama. Za razliku od ostalih kvasnih kruhova, ovaj kruh višednevnim stajanjem dobiva, a ne gubi na vrijednosti i okusu. Za njegovu proizvodnju potrebno je čak od 12 do 24 sata, a korištenje fermentirane baze, odnosno startera umjesto kvasca još je jedna od posebnosti samog načina proizvodnje
Od svih spomenutih izdvajamo Tahini kruh spravljen od integralnog brašna i sezamovog maslaca koji se isto tako radi na imanju jer za pripremu kruha potreban je potpuno svježi maslac. Još jednu zanimljivost nudi i Seoski kruh u kojem se nalaze svježe isklijale klice što se po prvi put nudi hrvatskom tržištu. Važno je naglasiti da je glikemijski index ovih kruhova 68 dok se kod konvencionalnih kruhova ta brojka kreće čak i do vrijednosti 100.
Po riječima članice Uprave Biovege Žane Hinek, Kayu kruh kojeg Zagrepčani mogu odnedavno pronaći u bio&bio trgovinama, apsolutni je favorit među kupcima, no vlada veliki interes i za sve ostale vrste. Budući da je trenutačno kapacitet proizvodnje ovog kruha ograničen, može ga se kupiti samo u zagrebačkim bio&bio trgovinama, no vrlo skoro moći će ga se pronaći i u bio&bio trgovinama u Splitu, Rijeci, Osijeku, Dubrovniku, Varaždinu i Puli.