Pet tužbi protiv zviždača, a 11 protiv novinara koji su pisali o nezakonitostima. To je zbroj sudskih procesa za klevetu koje je pokrenula zagrebačka Ustanova za rehabilitaciju osoba s invaliditetom (URIHO) i njen ravnatelj Josip Držaić protiv onih koji su javnosti otkrili malverzacije u nabavi u Ustanovi.
U četvrtak je Držaić pred sam kraj procesa na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu povukao i posljednju tužbu, kada je već bilo jasno da će je izgubiti. Sve tužbe za klevetu je Držaić u dvije godine ili pravomoćno izgubio ili na kraju povukao, ali je još uvijek ravnatelj URIHO-a.
'Nije bilo potrebe da daje dokumente'
S druge strane, zviždač Vlatko Klarić koji je sve prijavio DORH-u i dostavio dokumentaciju medijima, dobio je otkaz.
U obrazloženju je navedeno da je njegov krimen i dostavljanje dokumenata medijima. Otkaz je pravomoćno potvrđen jer je sutkinja zaključila "kako je svu sumnju na nezakonitosti prijavio DORH-u, pa nije bilo potrebe da dokumente daje i medijima". Taj stav je prihvatio i Županijski sud, a Klariću se ostaje nadati da će revizija Vrhovnog suda ipak pokazati da je on u pravu. Medijima je dao dokumente tek kada policija i DORH nisu mjesecima nakon prijave nisu okončali istrage.
- Ravnatelj je još uvijek na svojoj poziciji, a ja ću na ulicu. Nakon što je sud u brojnim procesima ustanovio da nije bilo klevete u člancima, pozivam DORH da napokon završi svoje kriminalističko istraživanje o nezakonitostima u URIHO-u – kaže Klarić. Otac je jednog malodobnog djeteta, a supruga mu je nezaposlena. Kao diplomirani pravnik radio je u odjelu javne nabave URIHO-a, ustanova koja godišnje od Zagreba dobiva oko 30 milijuna kuna.
Druge tvrtke odrađivale njihov posao
Klarić je DORH-u prije više od dvije godine prijavio brojne nezakonitosti. Njegovi dokumenti otkrivaju da je URIHO milijunske poslove koje je dobivao jer je bio privilegiran na tržištu prepuštao trećim tvrtkama umjesto da ih sam odradi. Deseci tvrtki tako su dobile poslove koje je trebao odraditi URIHO i u njemu zaposlene osobe s invaliditetom kao dio svoje socijalne rehabilitacije. Klarić je dao i dokumente u kojima je vidljivo da je URIHO kršio zakon o javnoj nabavi kako bi određene tvrtke dobile posao.
Pokušao ušutkati novinare
U dvije godine kako je sve objavljeno, ravnatelj Držaić je tužbama za klevetu u kojim je tražio po 60 mjesečnih dohodaka odštete pokušao ušutkati novinare koji su o tome pisali. Odgovorni u Zagrebu su čekali pravomoćne presude, ali i nakon što je Držaić izgubio parnice, ostao je na svojoj poziciji.