To je to što me zanima!

Županije i gradovi upravljat će imovinom države: 'Zaglavni je to kamen decentralizacije'

Novim Zakonom o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu RH određuje se tko će do kojeg iznosa donositi odluke o raspolaganju tom nefinancijskom imovinom
Vidi originalni članak

Ovim prijedlogom omogućit će se strateško, učinkovito i tržišno usmjereno raspolaganje nefinancijskom imovinom, idemo za daljnjom funkcionalnom decentralizacijom, istaknuo je premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade izdvojivši donošenje Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske kao jednu od najvažnijih točaka. 

- Od prosinca 2016. smo imali konstantnu politiku i fiskalne i funkcionalne decentralizacije, a donošenje ovog Zakona jedan je od zaglavnih kamena kada je riječ o toj politici prema jedinicama regionalne samouprave,  gradovima sjedištima županija i velikih gradova s više od 35.000 stanovnika, prema trgovačkim društvima koje se ovime bave i prema javnim ustanovama za upravljanje nacionalnim parkovima i parkovima prirode - naglasio je dodavši kako će se Zakonom brže i učinkovitije rješavati imovinsko-pravni odnosi kad je riječ o državnim nekretninama, a u svrhu ulaganja u razvojne projekte na lokalnoj razini. 

Reforma upravljanja državnom imovinom, dodao je potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić, istaknuta je i u Nacionalnom planu oporavka i otpornosti. 

UPUTILI U SABOR: Vlada predstavila promjene oko mirovinskih fondova: Novosti za sadašnje i buduće umirovljenike

Zakonom, koji stupa na snagu od 1. siječnja iduće godine, se županijama, gradovima sjedištima županija, velikim gradovima, društvu Državne nekretnine d.o.o. te javnim ustanovama za upravljanje nacionalnim parkom ili parkom prirode povjeravaju poslovi upravljanja nekretninama i pokretninama u vlasništvu države.

Župani ili gradonačelnici tako će biti ovlašteni za donošenje odluka o raspolaganju nekretninama čija je procijenjena vrijednost ili je ukupni iznos procijenjene naknade niži ili jednak iznosu od 130.000 eura. Iznad toga, a do milijun eura odluku o pokretanju postupka raspolaganja i odluku o raspolaganju nekretninama donosi županijska skupština, odnosno gradsko vijeće.

Ako procijenjena vrijednost nekretnine ili ukupni iznos procijenjene naknade prelazi iznos od milijun eura, postupak bi nastavljalo Ministarstvo, a odluku iznad tog iznosa, a do 1,5 milijun eura donosio bi ministar nadležan za poslove državne imovine.  Vlada će odlučivati o raspolaganju nekretninama čija procijenjena vrijednost ili ukupni iznos procijenjene naknade prelazi iznos od 1,5 milijun eura.

No, dok će odluke donositi lokalni čelnici ili njihova predstavnička tijela, vrhnje ubire država, o čemu smo već pisali. 

VLADA SE SNAŠLA Dva meni - jedan tebi! Država će s gradovima dijeliti novac kao Broj Jedan s Alanom Fordom

- Financijska decentralizacija podrazumijeva da će se sredstvima uprihođenima od raspolaganja državnom imovinom raspolagati tako da će 60 posto pripasti državi, 20 posto nadležnoj županiji, a 20 posto jedinici  lokalne samouprave na čije se području nalazi pojedina nekretnina. Ta je decentralizacija usuglašena u nekoliko razgovora sa predstavnicima općina, gradova i županija i oni su je prihvatili, pohvalili - kazao je Bačić. 

Prijedlogom zakona se posebno definiraju planinarski objekti, kojima će, ako se nalaze na njihovu području, upravljati javne ustanove koje upravljaju nacionalnim parkom ili parkom prirode, dok će ostalima upravljati Ministarstvu državne imovine. 

S Hrvatskim planinarskim savezom, odnosno udrugama članicama Saveza, sklapat će se ugovor o korištenju i održavanju planinarskih skloništa, planinarskih kuća i dijela planinarskog doma koji služi za pružanje smještaja planinarima i drugim posjetiteljima, bez naknade i na neodređeno vrijeme.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Maxitron 09.11.2023.

    Decentralizaciju čega?? 🥱🥱🥱🥱🥱🥱🥱🥱sad kad su pokrali sve kaj je imalo vrijedno bilo sad krimosi "decentraliziraju " ?? Ma da se valjaš od smijeha.😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂🔔😂😂😂

Komentiraj...
Vidi sve komentare