Dvije su košute stradale na “žilet-žici” samo tri dana od postavljanja u dolini Kupe, nedaleko od hrvatsko-slovenskog graničnog prijelaza Blaževci-Sodevci.
Lovačko društvo Jelenski jarak iz Vrbovskog zbog toga se diglo na noge i alarmiralo nadležno Ministarstvo poljoprivrede, Veterinarski fakultet u Zagrebu i Hrvatski lovački savez, no odgovora zasad još nema.
- Postavljanjem ograde spriječena je ne samo prirodna migracija divljači, nego joj se ovako nanosi i golema šteta - rekao je Igor Baraba, predsjednik vrbovskog LD-a.
Dodaje kako su novonastalom situacijom jednako revoltirani i hrvatski i slovenski lovci.
- Sami ne možemo ništa učiniti kako bismo pomogli životinjama pa apeliramo na nadležne organe da poduzmu sve što je u njihovoj moći da se spriječi ugibanje životinja - rekao je Baraba. Profesor Đuro Huber, stručnjak za divljač sa zagrebačkog Veterinarskog fakulteta, tvrdi da se postavljanjem ograde utječe na svakodnevno kretanje životinja.
- Ovo je ozbiljan napad na biološku raznolikost. Životinje se kreću u potrazi za hranom, vodom, pronalaskom mjesta za zimovanje, ali i zbog parenja. Osobno sam poslao apel Međunarodnoj organizaciji za zaštitu prirode (IUCN) koju pozivam da nam pomogne razriješiti ovaj problem - istaknuo je profesor Huber. Napominje kako se postavljanjem ograde sprečava životinje u obavljanju osnovnih životnih potreba i da na meti ozljeđivanja nisu samo košute, nego i medvjed, vuk...
- Samo je pitanje vremena kad će i druga divljač stradati - rekao je Huber.
Stoga hrvatski, ali i slovenski lovci predlažu da se pred ogradu postave tzv. električni pastiri, odnosno niskonaponska električna ograda.
- Moramo biti svjesni da je to kratkoročno rješenje. Životinjama se ne može smanjiti stanište jer će to rezultirati njihovim izumiranjem - zaključuje Huber.
Odgovornost za rezanje žice
Skidanje divljači s ograde je vrlo opasno pa se lovci pitaju što će se dogoditi ako će biti prisiljeni žicu prerezati na nekim mjestima...