U priopćenju objavljenom u ponedjeljak znanstvenici iz nekoliko zemalja među kojima i Australije, Njemačke i SAD-a, koji se bave problematikom klime, požara i meteorologijom, pozvali su na hitno djelovanje kako bi se smanjila australska emisija stakleničkih plinova i konstruktivno surađivalo u globalnim sporazumima radi postizanja uravnotežene emisije do 2050.
- Na mnogo načina ovo je pismo rezultat očaja znanstvenika koji su svjedočili smrtonosnoj sezoni požara - kazala je profesorica Nerilie Abram, klimatska znanstvenica s Australian National University.
- Znanstvenici desetljećima upozoravaju političare da će klimatske promjene povećati australske rizike od požara i ta su upozorenja svejedno ignorirana - kaže ona i dodaje:
- Australija ima po glavi stanovnika gotovo najveću emisiju stakleničkih plinova na svijetu.
Promjene donose opanije požarne sezone
U pismu se prenose znanstvena istraživanja koja su pokazala razne veze klimatskih promjena i požara, uključujući raniji početak i dulje sezone požara, smanjivanje količina oborina u hladnijim mjesecima što čini tlo sušim i pogodnijim za požare te rastuće temeprature koje isušivanjem potiču širenje požara.
Promjene u budućnosti donijet će opasnije požarne sezone s požarnim olujama i gašenje požara bit će sve teže, kažu znanstvenici upozoravajući da će toplinski valovi na kopnu i na oceanima biti sve dugotrajniji, topliji i češći.
Profesor Jason Sharples sa sveučilišta New South Wales u Canberri koji proučava požare kaže da je ono što se sada događa "opasno i ima visoku cijenu" za samo jedan stupanj Celzija globalnog zatopljenja.
- Dok se naša klima brzo mijenja, australska politika prema klimatskim promjenama ne miče se - kaže Sharples. (fh)