To je to što me zanima!

Zmajlović sustav otkupa PET ambalaže nazvao nakaradnim

Ministar je medijima predstavio projekt Natura 2000, u koji Hrvatska ulazi 1. srpnja, a riječ je o određivanju skupa područja koji se izdvajaju radi zaštite određenih vrsta
Vidi originalni članak

Netransparentnost i nemogućnost predviđanja što će se dogoditi sutra, a sve zbog izbora i promjene vlasti, glavna su zapreka razvoju održivog gospodarstva. Rekao je to Žarko Horvat iz tvrtke Holcim na okruglom stolu o zaštiti okoliša pod nazivom EUforija. Teško je, smatra, razgovarati o bilo čemu ako je jedini horizont koji vidimo sljedeći izbori.

- Apsolutni stav svih je "not in my backyard", vjerojatno zato što nemaju povjerenja u one koji donose odluke - rekao je Horvat.

Dodao je i kako je jedan od većih problema nedostatak odgovornosti jer da gospodarstvenici uglavnom poštuju zakone, jer u protivnom bivaju kažnjeni, dok kad jedinice lokalne samouprave ne poštuju zakone onda se ništa ne dogodi.

Konferenciju je otvorio ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović koji je sustav otkupa PET ambalaže nazvao nakaradnim jer su jedne vrste polimera unutar njega, a druge nisu.

- Staklo i PET ambalaža se prikupljaju, a komunalna poduzeća prisiljena su prikupljati sve ostalo, što nije toliko isplativo - rekao je ministar i dodao kako sve treba vratiti pod kontrolu komunalnih poduzeća kako bi se stvorilo održiv sustav, odnosno da komunalna poduzeća gubitke prebiju zaradom od stakla i PET ambalaže.

Ministar je kasnije u Vladi medijima predstavio projekt Natura 2000, u koji Hrvatska ulazi 1. srpnja ulaskom u EU, a riječ je o određivanju skupa područja koji se izdvajaju radi zaštite određenih vrsta koje na njima žive. U Hrvatskoj Natura 2000 obuhvaća 29,64 posto ukupnog teritorija, dok je u EU ta brojka 18 posto. Ramona Topić iz Državnog zavoda za zaštitu prirode rekla je kako Natura 2000 nije bauk jer da niti će ta područja biti ograđena ogradom, niti će na njima biti zabranjena svaka gradnja, a i vlasništvo će ostati u rukama dosadašnjih vlasnika.

- Nije zabranjena gradnja na tim područjima, ali svaki zahvat će morati proći proceduru da se utvrdi njegov utjecaj na okoliš - rekla je R. Topić i dodala kako ukupni troškovi za projekt u EU iznose oko šest milijardi eura godišnje, no da se korist i dobit od njega procjenjuje na 200-300 milijardi eura godišnje. 

Idi na 24sata

Komentari 73

  • user_207856 04.04.2013.

    Zar ova faca može nešto nazvati nakaradnim?

  • bera899 04.04.2013.

    stvarno nisu u redu ! koliko ljudi na taj način prehranjuje svoju obitelj ! treba te ministre prošetati zagrebom jedan dan pa da vide stvarnost ! gamad jedna !

  • optimist-pesimist 04.04.2013.

    Neodrživ sustav komunalnih poduzeća,spasit će prebijanjem tj. sakupljanjem Pet-ambalaže??? Pa zar su komunalna poduzeća humanitarne udruge sa zaposlenim volonterima??? Ne bi li trebalo napraviti inspekcijski nadzor nad radom komunalnih poduzeća diljem RH-a, pa da se vidi koliko je po babi i stričevima prekomjerno zaposlenih u administraciji, koliko se troši na održivi operativni sustav a koliko na plaće prekomjerne administracije i na nepostojeće izmišljene troškove. Žalosno je da Pet ambalaža jednako može spasiti ljude na margini društva kao i komunalana poduzeća od poslovnog kraha. Ove prve od bukvalne gladi a ove druge od lošeg gospodarenja...ipak ovima prvima više vjerujem!!!

Komentiraj...
Vidi sve komentare