Nama je kao kulturi lakše vidjeti i procesuirati umiruće gay tijelo, homoseksualca koji je pretučen ili koji će počiniti samoubojstvo nego gay osobu koja otvoreno živi svoj život, kaže Dino Pešut
Tjednik Express po drugi put dodjeljuje prestižnu književnu Nagradu Fric, a Barcaffe pobjedniku daruje 75.000 kuna. Među šest autora u užem izboru, uz Pešuta, autora romana “Poderana koljena”, našla se i Tanja Mravak, autorica zbirke priča “Naša žena”. Upravo su i Pešut i Mravak uzeli odmak od kanona te u središte svojih djela stavili likove koji žive svakodnevni život.
- Obična svakodnevica u nastojanju da ostane u normali nosi najviše sukoba. Žene se posebice trude ostati u normali. Ispunjavanje tuđih očekivanja put je do manjka samopouzdanja - objašnjava književnica.
I dok se Mravak bavi pričama žena, Pešut je aktualizirao život homoseksualca Dane Dragojevića, koji, kako kaže, nastoji uspjeti, bavi se svojom egzistencijalnom krizom, nema novca na računu, treba oprati gaće, jede preskup sendvič, biva ostavljen SMS-om ili postane svjetski poznat glumac.
- Kada nemaš svoju reprezentaciju na TV-u, u umjetnosti, u društvu ili politici, kad škola ili neka druga institucija ignorira tvoje zlostavljanje, tako se osjetiš nevidljivim. To je neka pozicija iz koje često pišem i zato me veseli dati glas ili pravo na glas likovima, za mene ljudima kojima je glas oduzet, koji misle da su nevidljivi. Zato često opisujem beskućnike - objašnjava Pešut.