Pacijentica je došla s teškim zgnječenjem desne ruke, odnosno područja šake, podlaktice i iznad lakta. Ruka joj je ušla pod stroj i on bi joj, da nije bila prisebna te se na neki način othrvala stroju koji ju je vukao, vjerojatno otrgnuo ruku iz ramena, kaže dr. Želimir Orkić, voditelj Zavoda za torakalnu i plastičnu kirurgiju KBC-a Osijek, za Glas Slavonije.
Žena (60) nastradala je 16. studenog. Prevezli su je na Zavod za torakalnu i plastičnu kirurgiju KBC-a Osijek. Tog dana u osječkoj bolnici bili su i stručnjaci za torakalnu i plastičnu kirurgiju KBC-a Zagreb, koji su pomogli kolegama. Tim iz Zagreba predvodio je predstojnik Klinike dr. Davor Mijatović, a u drugom timu su bili osječki doktori, dr. Želimir Orkić i plastični kirurg dr. Marko Babić.
- Imala je iznimno velika oštećenja na muskulaturi, krvnim žilama, tetivama i živcima u području podlaktice. S prednje su strane, od šake do lakta, bili potrgani mišići, oštećene krvne žile i živci, pa smo prvenstveno išli na to da spasimo ruku i njezinu vitalnost. Bilo je potrebno uspostaviti cirkulaciju i pokriti strukture izložene vanjskim utjecajima, a to su bile kosti, tetive, žile i živci koji su se posve jasno vidjeli jer na njima nije bilo kože - rekao je dr. Orkić za Glas Slavonije. Radilo se o vrlo složenoj i zahtjevnoj operaciji u kojoj je trebalo, uz pomoć leđnog mišića, rekonstruirati one na ruci.
Rekonstruirali mišiće
Operacija je trajala pet sati, a da nije bilo liječnika iz Zagreba, operaciju bi radio osječki stručnjak iz tog područja, dr. Vedran Zubčić, koji je dosad više puta pomagao pri rekonstrukciji šaka. Teško ozlijeđena žena je još u bolnici. Njezino stanje potrebno je neprestano pratiti. U šoku je, ali sretna što su joj doktori sačuvali ruku. Još ne može gibati šakom jer nema ni jednu očuvanu tetivu za prste i za to će biti potrebno napraviti rekonstrukciju idućih mjeseci. Liječnici će pokušati postići da može uz pomoć savijanja palca i svih drugih prstiju istodobno učiniti osnovni hvat te obavljati osnovne radnje. Nažalost, najvjerojatnije više nikad neće moći izvesti tzv. pincetni hvat, odnosno da palcem, kažiprstom i srednjim prstom nešto uhvati.
Godišnje se na osječkom Zavodu za torakalnu i plastičnu kirurgiju izvede nekoliko operacija ovako teških ozljeda. Prije nekoliko godina u bolnicu je stigao pacijent kojem je podlaktica visjela na samo dva centimetra kože. I tu je ruku spasio dr. Orkić. U osječku bolnicu u pravilu ne stižu ozlijeđeni u industrijskim pogonima već mahom oni koje su ozlijeđeni radeći sa strojevima na polju. Uglavnom su to ozljede šaka i gornjeg dijela podlaktice. U većem broju slučajeva u bolnicu uspiju dovesti šaku u funkcionalno stanje. Nekada u bolnicu donesu ekstremitete s njive koji su zgnječeni i otkinuti, prljavi od zemlje i biljaka... U takvim situacijama zadaća je plastičnog kirurga da procijeni i odluči hoće li pod svaku cijenu pacijentu vraćati otkinutu ruku ili nogu i tako možda stvoriti uvjete za potencijalnu sepsu ili ne.