"Besmisleno je da žene misle kako su jednake muškarcima. Jer, one su daleko superiornije od nas - sve što daš ženi, ona će učiniti boljim. Daš li joj sjeme, ona će ti dati dijete, daš li joj kuću, ona će ti dati dom, daš li joj namirnice, pretvorit će ih u obrok, a daš li joj osmijeh, ona će ti dati cijelo srce...", poznati je citat britanskog književnika Williama Goldinga.
Žene svijet čine boljim, ali svijet prema ženama nije uvijek dobar. Sretan nam Dan žena uz ovih nekoliko podataka: Svjetski ekonomski forum procjenjuje da će, nastavimo li se "razvijati" ovim tempom, proći još 131 godina prije nego što žene postignu punu ravnopravnost s muškarcima. Ravnopravnost svake vrste - na poslu, kod kuće, na vlasti, svuda. Čak 2,4 milijarde žena radne dobi ima ograničene ekonomske prilike.
Na stranu posao, privređivanje za vlastiti život, kad se u sve više država žene ponovno želi pokriti od glave do pete, kad im se zabranjuje školovanje, zabavljanje, kad ih se prisiljava na kućno ropstvo i postajanje strojeva za rađanje? Negdje drugdje, gdje im se pak dozvoljava da rade, zarađuju daleko manje nego muškarci na istim radnim mjestima, čak i u razvijenim državama. U mnogim zemljama majke dobivaju tek po deset, najviše 14 tjedana plaćenog porodiljnog, da ni po povratku na posao ne bi imale baš nikakvu infrastrukturnu pomoć za svoje dijete.
Osim što smo brojčano na drugome mjestu, jer od 7,95 milijardi ljudi u svijetu četiri milijarde čine muškarci, a 3,95 žene, mi smo drugotne u mnogočemu - u pravima, zastupljenosti, ekonomskoj snazi. Pored toga, većina žena suočava se, u najmanju ruku, sa spolnim uznemiravanjem, a u velikoj mjeri i sa seksualnim, i svakim drugim zlostavljanjem. One koje podaruju život, i žive ga često za svoju djecu i supružnike, na kraju od njihove ruke i stradaju. Ovo je muški svijet, i nije dobar. Dajte nam ga, i učinit ćemo ga boljim.