U Hrvatskoj još 1231 čovjek otplaćuje nekadašnje društvene stanove. Uvjeti su bili i više nego povoljni: otplata na 30-ak godina uz kamate od jedan posto. Ako i ne plaćate rate, nitko vas ne blokira, ne ovršuje i ne tjera iz stana.
Čak trećina njih odlučila upravo na to - ne plaćati rate otkupa. No, kada se njihov ukupni dug popeo na pet milijuna kuna, odlučila se umiješati država, piše HRT.
Među dužnicima je i bivši guverner HNB-a Željko Rohatinski sa suprugom. Za oko 8.500 eura otkupili su stan od 63 četvorna metra u Novom Zagrebu. Iako im je rata dvjestotinjak kuna - pet godina nisu plaćali.
Rohatinski je u razgovoru za HRT rekao da je cijeli taj slučaj za njega marginalan i nije vrijedan spomena. Oglasili su prodaju stana, pa će neki novi vlasnik podmiriti i dug državi.
Godine 1992. država je omogućila osobama koje su živjele u društvenim stanovima sa stanarskim pravom otkup po povlaštenim uvjetima. Mjesečna rata - uglavnom od 20 do 50 eura. Najviše stotinu - u elitnim zagrebačkim četvrtima. Ali i uz tu cijenu - oko 400 kupaca državi ne plaća redovito.
Rekorder je vlasnik troipolsobnog stana u Vlaškoj ulici u Zagrebu. Državi s kamatama duguje 300.000 kuna ili oko 40.000 eura. A stan je u otkup dobio za nepunih 17.000 eura.
- Nažalost, pojedinci ne plaćaju ni simbolične iznose, iako vidimo da mnogi nisu materijalno ugroženi, ni egzistencijalno - rekao je ministar državne imovine Goran Marić. Marić najavljuje da će dužnici uskoro dobiti poziv da podmire dug ili će ih država tužiti.
Od takvog poziva ne treba strahovati 98-godišnji Josip Manolić koji je među 808 vlasnika stanova koji uredno podmiruju obveze, javlja HRT.