KBC Rebro definitivno je u studenom 2003. godine slao krv operiranog pacijenta na analizu u Kliniku za infektivne bolesti, i to zato što se medicinska sestra ubola iglom. Tom iglom davala je lijek pacijentu, a iako na Rebru još tad nisu znali da su čovjeku transfuzijom na operaciji srca u listopadu dali krv zaraženu HIV-om, uobičajena je procedura da se zbog sigurnosti sestre kontrolira krv pacijenta. Nalaz je dva puta bio granično pozitivan na HIV, ali pacijentu su to prešutjeli i otpustili ga iz bolnice te mu time uskratili pravo da odmah, u najranijoj fazi bolesti, počne primati terapiju.
- Graničan nalaz može značiti dvije stvari: ili da je u igri nešto nespecifično, što nije moguće otkriti, ili da je čovjek tek nedavno inficiran HIV-om - pojašnjava prof. dr. Vitomir Burek, voditelj Odjela i laboratorija za kliničku imunologiju bolnice “Fran Mihaljević”.
- Virusu nakon infekcije treba vremena da uđe u neke stanice i počne se umnožavati, odnosno stvarati komponente na koje organizam odgovara stvaranjem antitijela. Tih antitijela može biti u vrlo malim, graničnim količinama ako je netko svježe inficiran, pa stoga nalaze treba ponoviti za nekoliko dana - kaže prof. dr. Burek. Pacijent kojeg su zarazili virusom o svemu jučer nije želio razgovarati jer, kaže, tu strašnu traumu ne može prolaziti opet. Iz njega samo progovara očaj.
- I do sada sam živio u izolaciji, a nakon svega što se zna u javnosti, ozbiljno razmišljam o preseljenju u inozemstvo - rekao nam je.
TERAPIJA U RANOJ FAZI MOŽDA JE MOGLA POMOĆI
Pomaže li terapija u najranijem stadiju odmah nakon prvoga kontakta s virusom, još je predmet dvojbi u svjetskim medicinskim krugovima i oko toga ne postoji jedinstven stav. U svakom slučaju, na Rebru su morali reći čovjeku za nalaz i dati mu mogućnost da se odmah liječi. Zbog svega pacijent sad tuži Rebro tražeći 1,2 milijuna kuna.