To je to što me zanima!

Zelena akcija traži obustavu gradnje spalionice u Sisku

Upozoravaju da bi se u spalionicu za 100.000 tona smeća i 50.000 tona otpadnog mulja u Sisak dovozio otpad iz čitave Hrvatske, uz potencijalno nesagledive ekonomske, ekološke i zdravstvene štete
Vidi originalni članak

Zelena akcija i građanska inicijativa "Siščani nisu smetlišćani" pozvali su Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja da zaustavi planiranu izgradnju spalionice otpada i otpadnog mulja usred seizmološki aktivnog područja Siska, jer je riječ o štetnom projektu.

Poručili su pritom da su građani i građanke stali u obranu javnog interesa u Zagrebu i Konjščini, gdje su zaustavili gradnju spalionica otpada, pa će tako učiniti i u Sisku.

Udruge su nezadovoljne što je studija utjecaja na okoliš koja opravdava izgradnju spalionice upućena u javnu raspravu usred ljeta, od 2. do 31. kolovoza.

Upozoravaju da bi se u spalionicu za 100.000 tona smeća i 50.000 tona otpadnog mulja u Sisak dovozio otpad iz čitave Hrvatske, uz potencijalno nesagledive ekonomske, ekološke i zdravstvene štete. 

Poručili su da se Hrvatska okreće zastarjelim rješenjima, dok EU u okviru Europskog zelenog plana potiče odustajanje od gradnje spalionica i primjenu održivijih rješenja za iskorištavanje otpada kao sekundarne sirovine za industrijsku proizvodnju.

Najuspješniji gradovi transformiraju svoja postrojenja 

To se radi bez analize puno boljih rješenja koja se primjenjuju diljem EU-a, koja su pravi primjer cirkularne ekonomije, pri čemu najuspješniji primjeri poput Ljubljane i Trevisa transformiraju svoja postrojenja kako više ne bi pripremala otpad za spaljivanje.

TRANSPARENTIMA ISPRED ZGRADE Zelena akcija prosvjeduje ispred Sabora radi promjene Zakona o gospodarenju otpadom

Osim toga, spaljivanjem bi nastajale ogromne količine toksičnog otpada (filteri, pepeo) čije je zbrinjavanje problematično jer Hrvatska nema odlagalište za opasni otpad pa bi se vrlo skupo trebalo plaćati njegovo zbrinjavanje u inozemstvu.

Spaljivanje bi predstavljalo potencijalnu ugrozu za okoliš i zdravlje stanovnika Siska i okolice jer studija utjecaja na okoliš ignorira činjenicu da diljem EU-a godinama u spalionicama otpada dolazi do požara i prekoračenja emisija štetnih plinova.

"Spalionica ne smije biti alibi rješenje za otpad iz promašenih centara za gospodarenje otpadom, treba promijeniti način obrade miješanog otpada po principima kružne ekonomije koja otpad tretira kao resurs za nove proizvode, a ne kao smeće za pretvaranje u toksičan otpad", poručile su udruge.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • 31.08.2021.

    Iz Siska(sabiralište je uništena rafinerija) gotovo dvije milijarde kuna godišnje vrijedna nafta ode Mađarima gratis, nema dobiti, ništa ne dobijemo. INA-u Mađari drže u minusu, nema dobiti, a vrhnje beru Tifonom. Sve je odnedavno mađarsko. Ode i Uprava u Mađarsku. Radnici STSI-a, INA-e, Crosco te stotine firmi i obrta koji su egzistirali uz njih su  morali van.Željzari Sisak pogašene su valjaonice no više nego prije proizvodi se čelik visoke čistoće i kao sirovina odlazi Talijanima. Nema radnika. Ostalo je crklo. Prerada je u Italiji i nitko ne pokušava oživiti neku proizvodnju.Šume se nemilice sijeku. Osim naših harače Slovenci i Mađari. Drvo je biznis , nedodirljiv. Samo na Google Earthu treba ogledati park Motorke Lonjsko Polje.Logično je  da političari koji su sve uništili podmetnu u Sisak spalionicu. Netko će i za to dobiti novac ili možda stan na Žnjanu.   

  • 31.08.2021.

    Čudan neki mentalni sklop i način razmišljanja…….svi se žale na smeće po gradovima, kritiziraju, vrijeđaju ali nitko ne želi spalionice, odlagališta.

  • Hiroo_Onoda 31.08.2021.

    Nitko neće odlagalište, neće spalionicu, neće drobilice, a smeće im ide na živce. Čudan smo mi narod. Treba na mjesec dana prestati u cijeloj Hrvatskoj odvoziti otpad pa da vidimo onda.

Komentiraj...
Vidi sve komentare