Vlada će pokušati "omekšati" Europsku komisiju kako bi Hrvatskoj dozvolila da u obnovi Zagreba nakon potresa preferira proizvode hrvatskih kompanija - građevinski materijal i stolariju, boje i fasade te ostalo. Ideja je Hrvatske gospodarske komore (HGK) da se u Zakon o obnovi oštećenih zgrada na području Zagreba i okolice, koji je u nastajanju, uvrsti odredba prema kojoj bi prednost u nabavi imali hrvatski proizvodi. HGK već nekoliko godina ima katalog u kojem je oko 3000 hrvatskih proizvođača, a sad mu se u sve većem broju priključuju i proizvođači građevinske opreme.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Imamo gotovo 500 tvrtki s domaćim proizvodima od drva, stakla, kamena, proizvođača betona i gipsa, boja, lakova. Njihov broj nije dostatan za obnovu Zagreba, koja će trajati i deset godina, ali to ne znači da s eu međuvremenu neće pojaviti i nove tvrtke, kaže potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze Mirjana Čagalj, čija je ovo ideja. Uspjela se izboriti da trgovine građevinskom opremom ostanu otvorene u epidemiji pa se nada da će zaživjeti i ovo.
- Svjesna sam da Zakon o javnoj nabavi ne trpi favoriziranje bilo koga na jedinstvenom EU tržištu, ali budući da će novi zakon o obnovi Zagreba i okolice staviti van funkcije neke druge postojeće zakone, vjerujem da je moguće i da se hrvatskim proizvodima u obnovi da prednost. Prva nam se javila Samoborka, domaća tvrtka za proizvodnju fasadnih boja, spremna pomoći ljudima svojim popustima, kaže Čagalj. Podsjeća da će EU progledati javnoj nabavi kroz prste kad je u pitanju nabava opreme za borbu protiv korona virusa pa vjeruje da će to biti slučaj i sa obnovom nakon potresa.
Iz Ministarstva graditeljstva Predraga Štromara odgovaraju kako je ovo prilika za našu građevinsku industriju i operativu te je preporuka projektantima da koriste hrvatske proizvode.
- Postoji prostor da se pokušamo izboriti za prednost domaćeg proizvoda. Iz HGK je već na prvom sastanku vezanom za zakon došao takav prijedlog te ćemo u suradnji s Ministarstvom gospodarstva u novi zakon ugraditi sve što je u skladu s mogućnostima - kažu kod Štromara.
Podneseno je više od 25.000 zahtjeva za procjenu štete od potresa, a sve će te objekte trebati u većoj ili manjoj mjeri sanirati.