To je to što me zanima!

Zbog veće pozornosti javnosti: Škole su nove mete terorista

Naoružani teroristi Al Shabaaba su na kampusu sveučilišta u kenijskoj Garrisi u četvrtak zatočili studente od kojih su ubili najmanje njih 147, a ranili barem 79
Vidi originalni članak

Naoružani militanti Al Shabaaba, podgrupe Al Kaide, na kampusu sveučilišta u kenijskoj Garrisi u četvrtak ujutro zatočili su studente od kojih su ubili najmanje njih 147, a ranili barem 79.

Riječ je o najkrvavijem napadu u Keniji od 1998. godine, kada je napadnuta američka ambasada u Nairobiju. 

REUTERS/PIXSELL

Škole su nove mete terorista

Od 2011. ova je skupina organizirala više napada, a cilj je uvijek bila odmazda zbog toga što je Kenija slala vojnike u susjednu Somaliju kako bi se borili protiv Al Shabaaba. 

Ovog puta, kako navodi CNN, naoružani militanti upali su u kampus pun studenata. Stručnjak za terorizam Sajjan Gohel kaže kako se napadači okreću školama jer su lake mete, a pokoljem djece i mladih dobivaju veći publicitet, privlače pozornost i siju strah.

REUTERS/PIXSELL

Progon kršćana jedan je u rastućih problema

Teroristi su napad izveli uoči kršćanskog liturgijskog slavlja na Veliki četvrtak. Joel Ayora, koji je svjedočio napadu kaže da su militantni upali usred misne službe. Studente koje su zatekli, uzimali su za taoce, a potom su prešli na hostele. Poštedjeli su samo muslimane.

To potvrđuje i France Press koji prenosi da su napadači studente podijelili po vjeri, dopuštajući muslimanima da odu, a držeći kršćane kao taoce.

Međunarodna humanitarna organizacija Open Doors UK upozorava da je progon kršćana rastući problem u Keniji. Prošle godine, Kenija se s 43 popela na 19 mjesto (od ukupno 50 zemalja) po ugroženosti nemuslimanskog stanovništva.

Kršćanstvo je najzastupljenija religija u Keniji - 83 posto stanovništva su kršćani, 11 posto muslimani, te ostat čine pripadnici drugih religija.

Nemoguće je sve zaštititi

Sigurnosna situacija u Keniji pogoršala se proteklih godina nakon što se Nairobi angažirao u Somaliji, pružajući podršku somalskoj vojsci u borbi protiv Al Shabaaba, koji pokušava stvoriti islamsku državu u toj zemlji.

Kenija je uništila neke od ključnih baza te grupe, ali je terorističku skupinu raspršila i učinila spremnijom za napade na susjedne zemlje. Ne pomaže ni to što je granica između dviju država pod slabim  nadzorom. Gohel upozorava da će biti sve teže štititi svaki kutak zemlje od napada.

Reuters

Na ubojstva odgovaraju novim nasiljem

Adan Garaar, vođa napada na trgovački centar Westgate u Nairobiju 2013. godine, ubijen je prošli mjesec u Somaliji u napadu dronovima. Al Shabaab nije propustio priliku da se osveti. U studenom prošle godine su napali autobus u kenijskom okrugu Mandera, nedaleko granice sa Somalijom, i natjerali ih da čitaju Kuran. Odvojili su one koji nisu znali i pobili ih pucnjem u glavu, uključujući i Muslimane koji su ih molili da ne ubijaju nedužne ljude.

- Iza svakog ubijenog pojedinca iz ove terorističke skupine, uslijedit će najmanje pet nedužnih žrtava - upozorava Gohel.

REUTERS/PIXSELL

Kenija će trebati pomoć

Gohel upozorava da će Keniji biti potrebna mnogo veća pomoć od susjeda i Sjedinjenih Država kako bi obuzdali Al Shabaab.

- Al Shabaab nije samo lokalna teroristička skupina, nego transnacionalna.  Djeluju u više zemalja, a regrutiraju borce čak i na Zapadu - kaže Gohel.

REUTERS/PIXSELL

Napadi neće prestati

David McKenzie sa CNN-a ističe kako Al Shabaab pokušava ostati relevantan na Arapskom poluotoku poput drugih skupina kao što su Boko Haram, ISIL i Al Kaida. Dodaje da je moguće da je Al Shabaab odustao od pukog osvajanja teritorija nakon gubitaka u Somaliji te se fokusirao isključivo na terorizam. Pritom je teško prognozirati kako će sljedeći put napasti.

Francuski Le Monde skreće pažnju na činjenicu da su do napada na Westgate, udare u Keniji organizirali uglavnom pojedinci, dok se napadi u Garissi i Nairobiju odlikuju ekstremnim nasiljem, a za koje je cijela skupina preuzela odgovornost. Cilj ovih napada je bio skrenuti što veću pozornost javnosti i medija.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • bopozopo 07.04.2015.

    Alahovi sljedbenici, dabogda ih nestalo što prije.

  • Bull_za_žene 07.04.2015.

    Ovak kad su pobili gomilu nedužnih ljudi zbog drugačije vjere stvarno će uspjeti skrenuti pozornost javnosti na svoje probleme. Odličan marketinški potez. Kao kad su Palestinci ubili 12 izraelskih sportaša.

  • vana 3 07.04.2015.

    Napadati studente, škole ovo je za svaku osudu ..

Komentiraj...
Vidi sve komentare