Hrvatska je uz Dansku, Švedsku, Grčku, Austriju, Luksemburg, Portugal i Sloveniju dobila službenu opomenu u kojoj se traži da uskladi nacionalno zakonodavstvo s Direktivom o procjeni utjecaja na okoliš, kojom se osigurava provedba procjene utjecaja na okoliš prije odobravanja privatnih i javnih projekata.
U Hrvatskoj se novim zakonodavnim aktom uvodi poseban postupak za odobravanje projekata koji se odnose na eksploataciju šljunka i pijeska vađenjem iz obnovljivih ležišta u vodotocima i drugim tijelima površinskih voda. Komisija smatra da je riječ o očitom kršenju odredaba o procjeni utjecaja na okoliš iz Direktive o staništima, Okvirne direktive o vodama i Direktive o procjeni utjecaja na okoliš. Naime, prema hrvatskom zakonodavstvu na određene se projekte koji se odnose na eksploataciju šljunka i pijeska ne primjenjuju zahtjevi za procjenu stanja voda i utjecaja takve eksploatacije na okoliš. Stoga je Komisija odlučila uputiti službene opomene predmetnim državama članicama, koje imaju rok od dva mjeseca da odgovore na argumente koje je Komisija iznijela. U protivnom im Komisija može uputiti obrazloženo mišljenje.
Drugu službenu opomenu Hrvatska je dobila zajedno s još 12 država članica koje nisu provele propise EU-a o suzbijanju seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece i dječje pornografije.
Komisija je zato odlučila pokrenuti postupke zbog povrede protiv 13 država članica zbog nepravilne provedbe Direktive u nacionalno zakonodavstvo i imaju rok od dva mjeseca da dostave svoje odgovore Komisiji.
Treća opomena odnosi se na direktivu o sigurnosti tunela.
Hrvatska, Belgija, Bugarska, Italija i Španjolska dobile su službene opomene zbog nepridržavanja Direktive kojom su utvrđene minimalne sigurnosne mjere za infrastrukturu i rad tunela. Primjenjuje se na sve tunele transeuropske cestovne mreže dulje od 500 m.
Navedene države članice u određenim tunelima obuhvaćenima tom direktivom nisu poduzele sve potrebne infrastrukturne mjere kojima se jamče najviši sigurnosni standardi. Sada imaju rok od dva mjeseca da obavijeste Komisiju o mjerama koje su poduzele za rješavanje predmetnog pitanja. U protivnom im Komisija može uputiti obrazložena mišljenja.
Postupak protiv država članica koje se ne pridržavaju zakondovstva EU-a sastoji se od tri koraka. Prvi je korak slanje službene opomene, drugi korak je slanje obrazloženog mišljenja, a ako ni nakon toga Komisija nije zadovoljna, predmet se šalje na Sud EU-a.