Cijena nafte na svjetskom tržištu spustila se na razinu iz 2008. i, ako tako ostane, za Novu godinu bi nas na benzinskim crpkama moglo dočekati jeftinije gorivo za kunu ili možda dvije.
- Sve dok rafinerije ne potroše zalihe nafte koju su kupile po višoj cijeni, neće biti ni pojeftinjenja našeg benzina. Ali za nekoliko tjedana, kada do nas dođe nafta koja sad košta 80-ak dolara po barelu, onda bi i benzin mogao biti jeftiniji od 10 do 15 posto - rekao je naftni stručnjak Davor Štern.
To znači da će najprodavaniji benzin, eurosuper 95, pasti sa sadašnjih deset kuna na devet, a eurodizel s 9,50 na osam kuna.
Igor Dekanić s Rudarsko-naftno-geološkog fakulteta ipak upozorava da se do sada nikad nije dogodilo da zbog jeftinije nafte imamo jednako tako jeftinije gorivo.
- Kod nas nikad ni proizvođači ni trgovci nisu spuštali cijene koliko bi nafta pojeftinila nego s viškom zarade povećavaju svoju dobit - kaže Dekanić.
Oba naša sugovornika misle kako je lako moguće da država odluči dignuti trošarine kad benzin pojeftini i tako ubere više novca za manjak u budžetu.
- Da sam ja država, povećao bih trošarine jer je proračun ranije zadan i teško se može nadoknaditi manjak koji će nastati kad se smanji zarada od marži nakon što gorivo pojeftini - pojasnio nam je Štern.
Neslužbeno doznajemo iz Ministarstva gospodarstva da se marže ipak neće dizati ako benzin pojeftini. A ovisno o gorivu, država kroz trošarine i PDV od cijene goriva uzme do 60 posto.
A uz naftu su vezane i cijene plina. No tržište plina reagira s odmakom od pola godine.
- Ako nafta ostane na ovim cijenama, onda bi i plin mogao pojeftiniti - smatra Dekanić.
I opet, ako bude jaka zima, od pojeftinjenja plina nema ništa. Nagađa se da je nafta u svijetu pojeftinila zbog pritiska na Rusiju kojoj se pola državnog proračuna puni izravnom zaradom od nafte i plina.